Optimální odchov telat a tepelný stres

Během semináře VUVeL Academy na téma odchovu telat a jalovic se jeden z přednášejících věnoval tepelnému stresu u telat z pohledu výživy a welfare. Také u nás došlo ke klimatické změně, která může být nejen pro telata kritická. Průměrné roční teploty stouply za deset let o 0,35 °C za dekádu, počet letních dní stoupl o 3,5 dne počet tropických dní o 1,5 dne.

 

Doc. MVDr. Soňa Šlosárková, Ph.D. (VUVeL) mluvila o důležitosti pasivní imunity telat.

Ing. Stanislav Staněk, Ph.D. (Mikrop Čebín a. s.) přednášel o tepelném stresu telat z pohledu výživy a welfare.

Teplotní zóna, ve které tele není nuceno aktivovat mechanismy odvodu či zadržování tepla k udržování stále teploty tělesného jádra od narození do 3. týdne stáří kritická horní 25 °C a dolní a 15 °C, od od třetího týdne věku je kritická horní teplota 22,5 °C a dolní 5 (0) ° C. Jaký je vliv tepelného stresu vysokobřezích krav? Jsou náchylnější k nemocem
(mastitidy, respirační onemocnění, zadržená lůžka aj.), klesá dojivost po otelení i příjem krmiva, mívají nižší hmotnost placenty, a tedy horší zásobení plodu. Dopadem na tele je jeho
nižší porodní hmotnost, vyšší tělesná teplota po dobu prvního měsíce, nižší následná dojivost jaloviček od tepelně stresovaných matek. Protože u telat je podíl vody v těle 70 % zkonzumují telata s omezeným přístupem k vodě – o 38 % starteru a mají o 31 % nižší přírůstek. Tele by mělo mít přístup k vodě již od narození a kvalita vody je klíčová. Ideální je měnit vodu měnit několikrát denně a podávat je v přiměřeném objemu.
Pokud jsou telata ustájena ve VIB nebo VPB měly by se umístit na zpevněnou plochu (beton, asfalt), s optimálními rozestupy na ploše vzdálené od staveb. V létě by měla výběhová část orientovaná na S – SV – V. Důležité jsou stínící prvky, které efektivně eliminují prohřívání VIB/VPB/VB, např. přirozené – větrolamy, či umělé – stínící clony/zastřešení (PUR panel, lehké sítě) nebo umístění pod přístřešek.

Preventivní programy k udržení zdraví při odchovu telat představil MVDr. Libor Borkovec

Řekl, že cílem musí být to, že každá odchovaná jalovička je pokračování/budoucnost chovu.

Přitom první dva měsíce jsou pro mléčnou jalovičku resp. pro její celoživotní výkonnost a zdraví nejdůležitější.

Prof. Ing. Martin Kváč, Ph. D. (JU v Českých Budějovicích) popisoval kryptosporidiózu jako zásadní problém u telat dojeného skotu.

Efektivní odchov jalovic – klíč k prosperitě chovu bylo téma přednášky doc. Ing. Mojmíra Vacka, CSc. (JU v Českých Budějovicích).

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down