07.08.2008 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oslava s přehlídkou zvířat

Tradiční květnová přehlídka holštýnských plemenic ve Sběři se letos díky oslavám desátého výročí založení firmy Agro Žlunice, a. s., přesunula přímo do hlavního areálu společnosti. Kromě předvedených krav čekala zájemce i podrobnější prohlídka podniku.

Akciová společnost Agro Žlunice hospodaří na 1732 hektarech orné půdy. Pěstují hlavně ozimou pšenici, ozimý i jarní ječmen, hrách, řepku a cukrovku. Pro potřeby živočišné výroby pokrývají žlunická pole kukuřice na siláž i zrno a vojtěška. Ze 115 hektarů luk se sklízí seno.
Dalším výrobním odvětvím je ovocnářství, zaměřují se převážně na produkci jablek, ale i broskví, višní a švestek.

Důraz na mléko

Akci zahájila ředitelka podniku Agro Žlunice Jana Pokorná. Podle jejích slov zkomplikovaly letošní sezónu kroupy: „Byli jsme ale pojištění, takže větší škoda nevznikla,“ uvedla ředitelka.
V současné době se ve Žlunicích věnují převážně výrobě mléka. Kvůli ekonomickým problémům museli chovatelé zrušit výkrm kachen a mračna se stahují i nad chovem prasat. Chov dojeného skotu zahrnující 366 krav je v tamním podniku situován na dvě střediska - Sběř a Žlunice. Ve Sběři stojí dvě produkční stáje zkolaudované v roce 1997 a upravené o několik let později tak, aby odpovídaly nejnovějším poznatkům o welfare zvířat. V systému volného boxového ustájení jsou dojnice rozděleny do dvou produkčních skupin, jednoho oddělení pro krávy stojící na sucho a dvou skupin krav před otelením. Prvotelky jsou v produkční stáji umístěné zvlášť. V jedné části stáje je místo určené pro nemocná zvířata. V bývalé stodole, přiléhající ke stáji, najdeme vysokobřezí jalovice.
Krávy jsou dojeny v rybinové dojírně s rychlým odchodem pro 2 x 12 zvířat. Mléko se chladí přes deskový chladič a uchovává v akumulační nádrži, jejíž celkový objem je 15 000 litrů. V mléčnici je ještě jeden mléčný tank s objemem 5000 litrů, který slouží jako záložní. „Podnik má tak vytvořen dostatečný prostor při případných problémech s odvozem mléka. Kapacita nádrží a systém chlazení umožňuje uchování mléka v hospodářství po dobu dvou dnů,“ říká zootechnička Jitka Raichová.
V areálu Sběř jsou v bývalé stáji s typovým označením K-96 ustájena savá telata v individuálních kotcích (zhruba do 2,5 měsíce) a ve skupinových kotcích telata - býčci do 3,5 měsíců stáří. Telata mají od prvního dne k dispozici startér a dostatek pitné vody, mlezivo od vlastní matky se podává šest dní. Ztráty úhynem se pohybují do čtyř procent. Jalovičky do jednoho roku jsou ustájeny v dalším objektu volně ve skupinových kotcích. Prostory mezi stájemi se využívají jako travnaté výběhy pro celoroční pobyt suchostojných krav.
Kategorie jalovic do dvou let je ustájena na farmě ve Žlunicích. Z bývalého čtyřřadého kravína tam před dvěma lety vznikla odchovna s kapacitou 200 kusů.

Mléko a maso

Průměrná užitkovost za posledních dvanáct měsíců je 8209 kg mléka u prvotelek, 9220 kg mléka u krav na druhé laktaci, 8342 kg mléka na třetí a dalších laktacích. Průměrný obsah složek celkem je 3,51 % tuku a 3,25 % bílkovin. Aktuální mezidobí je podle slov zootechničky 406 dní, věk při prvním otelení 778 dní.
Březost po první inseminaci u krav je 38,6 %, po všech inseminacích 40,4 %, interval 78,1 dne, servis perioda 125,4 dne, inseminační index u krav 2,0, u jalovic 1,7. Průměrný počet laktací u živých krav činí 2,51, u vyřazených 3,12.
Aktuální denní dodávka do mlékárny Muller je okolo 7000 litrů suroviny. Základní cena za poslední měsíc činila 8,75 Kč/kg, s příplatky za složky dosáhli žluničtí na průměrnou cenu devět korun za kilogram mléka.
„V současné době se potýkáme se zdravotními problémy u krav, vyplývajícími ze zkrmování zaplísněných krmiv, což má vliv na tržnost mléka. Bojujeme hlavně se zvýšeným obsahem somatických buněk v dojeném mléce,“ přiznává Raichová.
Třetí skupina chovaného skotu jsou krávy zařazené v systému bez tržní produkce mléka. Počet zvířat v tomto stádě se v sezóně pohybuje kolem 55 kusů, z nichž je zhruba 15 krav. Jde převážně o vyřazené české strakaté krávy zapouštěné masným charollským nebo limousinským býkem. Zvířata jsou umístěna ve středisku Sekeřice.

Přehlídka krav

V rámci oslav proběhla ve Žlunicích také chovatelská přehlídka holštýnských plemenic. Bonitérka Ing. Naďa Macháčková z plemenářské společnosti Chovservis, a. s., Hradec Králové vybrala nejlepší prvotelku, nejlepší krávu na druhé a další laktaci, celkovou šampiónku a krávu s nejlepším vemenem. Zároveň pochválila všechny plemenice za vyrovnanost, dobrý rámec a hloubku.
Nejlepší prvotelkou se ve Žlunicích stala dcera býka NGA-262 Escorial (OM: NX-487 Ikarus) s číslem CZ 135 673 952 narozená 2. října 2005 a otelená 21. března 2008. Za prvních 95 dní laktace nadojila 3061 kg mléka s 4,12 procenta tuku a 3,2 % bílkovin, v současné době dojí 31,7 kilogramů mléka denně. Naďa Macháčková ji pochválila za jemnost, ušlechtilost, končetiny a vemeno.
Stříbrnou příčku obsadila prvotelka číslo CZ 135 750 952 pocházející z kombinace NX-974 Dustin x NEB-498 Clown ET. Plemenice narozená 1. dubna 2006 a otelená 9. června 2008 nadojila za 46 dní první laktace 1183 kilogramů mléka, což představuje denní užitkovost na úrovni 28,7 kg (průměrný obsah tuku 4,48 %, bílkovin 3,38 procenta).
Na třetím místě skočila také dcera býka Dustin číslo CZ 135 712 952 (OM: NEB-943 Jointif BE) s aktuální užitkovostí 33,2 kilogramů mléka za den. Celkem za prvních 73 dnů laktace nadojila 2709 kg mléka s 3,51 procenty tuku a 2,95 % bílkovin. Prvotelka se narodila 2. ledna 2006 a otelila 12. dubna 2008.

Druhá a další

Skupinu krav na druhé a další laktaci zhodnotila bonitérka jako vyrovnanou: „Krávy mají kapacitní vemena, jsou rámcové a hluboké,“ pochválila je. Na první místo pak dosadila plemenici na třetí laktaci s číslem CZ 041 359 952 pocházející z totožné kombinace jako vítězná prvotelka (NGA-262 Escorial x NX-847 Ikarus). Na první laktaci nadojila tato plemenice 6820 kg mléka (4,44 % tuku a 3,4 % bílkovin), dnes se pyšní aktuálním nádojem ve výši 42,6 litru. Ing. Macháčková u ní ocenila hlavně pevné a kapacitní vemeno a hloubku těla.
Druhou příčku obsadila kráva s číslem CZ 041 371 952 také na třetí laktaci. Dcera stejného býka Escorial, jež má v pozici otce matky napsaného plemeníka HG-113 Honig má aktuální denní užitkovost na úrovni 40,5 kilogramu mléka. Oproti vítězce má podle hodnotitelky volnější vemeno, hlavně jeho zadní upnutí, a plošší pazneht.
Pomyslnou bronzovou medaili si v ringu vysloužila kráva s číslem CZ 013 826 952 po býku NEB-943 Jointif BE (otec matky NEB-498 Clown ET). Plemenice na třetím teleti s denní užitkovostí 48 kilogramů mléka je podle Nadi Macháčkové extrémně hluboká, s kapacitním vemenem a perfektním zadním upnutím. „Bohužel, má ale vadné přední struky, a proto ji nemohu zařadit na vyšší příčku,“ vysvětlila bonitérka svoje rozhodnutí.
Na závěr přehlídky vyhlásila Ing. Naďa Macháčková celkovou šampiónku a krávu s nejlepším vemenem. Obě trofeje získala jediná plemenice, nejlepší prvotelka po Escorialovi. „Kráva je dostatečně hluboká, ušlechtilá, s jemnou kůží a kvalitními končetinami. Má výborné vemeno, na němž oceňuji hlavně závěsný vaz a přední i zadní upnutí,“ uzavřela Macháčková.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down