U příležitosti desetiletého působení na domácím trhu společnost De Heus připravila v Golfovém resortu Kaskáda v Kuřimi u Brna pro své zákazníky bohatý program. Jeho náplní nebyly jen volnočasové aktivity, ale i odborné prezentace domácích a zahraničních specialistů pořadatelské firmy, určené chovatelům brojlerových kuřat, ale i slepic nosného typu a krůt.
Po dopoledním bloku prezentací věnovaných historii působení společnosti De Heus na českém a slovenském trhu, ale i novým trendům a výzvám drůbežářského průmyslu, přišly na řadu přednášky zaměřené na praktické aspekty chovu. Pro chovatele brojlerových kuřat byl hvězdou druhého odpoledního bloku Henk Rodenboog, který se ve svém vystoupení věnoval zásadám dobrého managementu brojlerů.
„Chovatelé se u brojlerových kuřat aktuálně potýkají s respiračními onemocněními, dále s onemocněním gastrointestinálního traktu a poruchami pohybového aparátu. Dnes si řekneme něco o tom, co udělat pro optimální zdraví střev kuřat v závěrečné fázi výkrmu. Začneme tím, že fyziologicky krmivo projde zažívacím traktem kuřete přibližně za šest hodin, přičemž ve voleti je 36 minut, stejně dlouhou dobu je i ve svalnatém žaludku, ale ve dvanácterníku je 179 minut a dalších 119 minut je ve slepých střevech. Dobu trávení krmiva ovlivňuje poměr přijaté vody a krmiva, ale i doba lačnění a struktura a složení krmiva. Při hladovění, to je po podání směsi po více než šesti hodinách, se u ptáků zrychluje pasáž tráveniny zažívacím traktem. Obsah hrubých částic ve směsi naopak zpomaluje pasáž tráveniny, čímž dochází k lepšímu využití živin. Poměr mezi přijatou vodou a krmivem zlepšuje celé zrno pšenice ve směsi. A jaký význam má rychlost pasáže tráveniny zažívacím traktem brojlerů? U hladových ptáků dochází k vyšší produkci hlenu ve střevě, který stimuluje nežádoucí pomnožení bakterií. Při příliš rychlém průchodu tráveniny se do slepých střev dostane příliš mnoho živin, které zde přítomné bakterie využívají namísto vlákniny. Jejich namnožením se v zažívacím traktu změní ph, které odstartuje migraci bakterií, jež vyvolá dysbakteriózu. V rámci opatření optimalizující zdraví střev vykrmovaných kuřat se nabízí ohřívání studené napájecí vody, dále podávání organických kyselin, přičemž velmi dobré výsledky jsou například s kyselinou citrónovou kombinovanou se síranem měďnatým. Osvědčuje se i přídavek prebiotik a probiotik. Vhodnou prevencí pro zdraví střev brojlerů je zkrmování směsi s celým zrnem pšenice, která zpomaluje průchod tráveniny zažívacím traktem, ale také zvyšuje sekreci trávicích enzymů, upravuje stravitelnost škrobu, snižuje pH žaludku a viskozitu tráveniny a stejně tak snižuje i počet patogenních bakterií,“ uvedl ve své přednášce mezinárodní technický specialista De Heus Animal Nutrition se třicetiletou drůbežářskou praxí.*