Zemědělci se střetávají se suchem a naopak s přemírou vláhy, nadměrným horkem i mimořádnými mrazy. Rozmary počasí nejsou nic nového, ale v posledních letech se vyskytují častěji. Co nás čeká v budoucnu? Jaký dopad budou mít pravděpodobné scénáře vývoje klimatu, a to nejen na hospodaření? Podle zprávy španělských odborníků by zemědělství nemělo do konce našeho století při předpokládaném oteplení vymizet ani z jižních oblastí unie.
Některé předpovědi počítají s oteplováním, jiné zase upozorňují na možný příchod další doby ledové. Velká část vědců varuje před stoupajícím obsahem skleníkových plynů v atmosféře. Některé země světa se snaží vypouštění těchto plynů omezovat, rozvíjející se ekonomiky a také sopky je do atmosféry chrlí dál.
Čeká nás opravdu v nedaleké budoucnosti změna klimatu a s čím vlastně můžeme s velkou pravděpodobností počítat? Jak se změny klimatu promítnou do různých oblastí našeho života a odvětví ekonomiky, mimo jiné zemědělství, které je na rozmarech počasí nejvíc závislé? Na některé otázky se snaží dát odpověď nedávno zveřejněná rozsáhlá zpráva Institutu pro perspektivní technologické studie Joint Research Centre (Společného výzkumného centra) Evropské komise nazvaná Climate Impacts in Europe (Dopady klimatu v Evropě). Na vysvětlení dodejme, že Společné výzkumné centrum (JRC) je generálním ředitelstvím Evropské komise a spadá pod komisaře pro výzkum, inovace a vědu. Kromě vedení, které sídlí v Bruselu, tvoří JRC sedm vědeckých ústavů rozmístěných v několika státech unie.
Více si přečtete v časopise Farmář č. 9