09.11.2006 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovčáci na Plzeňsku dražili berany

Letošní seriál nákupních trhů beranů měl své podzimní pokračování v Janovicích nad Úhlavou, kde se konal již čtvrtý ročník. Na Plzeňsku je to téměř jediný aukční trh, kde mohou chovatelé ovcí masných, kombinovaných, mléčných i plodných plemen zpeněžit mladé plemeníky ze svých chovů.

Z plánovaného počtu 36 aukcí v letošním roce byla říjnová klasifikace a prodej plemenných beranů v Janovicích nad Úhlavou již jednatřicátou akcí. V bývalém areálu ZZN pořádané nákupní trhy aukčních beránků mají mezi chovateli své skalní příznivce. „Pokud nebudu počítat vlastní nákupní trhy beranů zemědělské akciové společnosti Nečtiny, pak jarní a podzimní trhy aukčních beránků v Janovicích jsou jedinou akcí pro chovatelskou veřejnost na Plzeňsku. Ve spolupráci s Václavem Maršálkem z plemenářské firmy CZ Delta pořádáme trhy beránků již čtvrtý rok a musím konstatovat, že jejich úroveň rok od roku stoupá. Za prodejem nebo i nákupem plemenných zvířat se k nám sjíždějí chovatelé nejen z regionu, ale z celé republiky,“ prozradil stručnou historii chovatelsky významné akce druhý z organizátorů František Štampach, mimo jiné chovatel největšího stáda ovcí plemene oxford down.
Jak bývá u aukčních trhů obvyklé, prodeji beránků předcházelo jejich oklasifikování. Tentokrát se odehrálo v režii Ing. Anny Sýkorové a Ing. Antonína Vejčíka, zaměstnanců Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR.

Zwartbles ze čtyř chovů

Letos na místo konání nedaleko Klatov přijela šestice chovatelů se 36 beránky tří plemen, a to zwartbles, lein a suffolk. Zatímco naposled jmenované plemeno patří v našich chovech vůbec k nejrozšířenějším masným ovcím, kombinované barevné plemeno nizozemského původu zwartbles nachází své příznivce až v posledních několika letech. Pozice posledního z předvedených plemen leina je v našich chovech o poznání odlišná a dosud se nachází ve stadiu oživení chovu.
Prvním bodem programu bylo hodnocení exteriéru beránků kombinovaného plemene zwartbles. Beránci pocházeli ze čtyř chovů – Marie Schickerové z Hranice u Nových Hradů, Petra Šindeláře z Chebu, Františka Štampacha z Horních Němčic a Jana Rozkovce z Nýřan. Třináct mladých plemeníků zastupovalo pět plemenných linií, jmenovitě pak berany Zorro, Zikmund, Zwart, Zbyslav a Zoubek. „Do Janovic jsme přivezli tři sedmiměsíční beránky, reprezentující tři linie, které využíváme v chovu. Vynikající původ mají zvláště beránci po dovezených plemenících Zwartovi i Zbyslavovi, obou zařazených do výsledné třídy elita rekord. Po Zwartovi, který je naším nejstarším plemeníkem je již sedmnáct aukčních beránků. Třetího plemenného berana Zorra, kterého jsme získali od chovatele Jana Rozkovce máme ve stádu teprve od loňska,“ uvedla Schickerová.
Až na jeden případ chovatelé přivezli k aukci beránky odpovídajícího plemenného standardu, bez zjevných exteriérových nedostatků. Při závěrečném bilancování pak nejlepší z nich dosáhli na výslednou třídu EA.

Pocínov – to je lein
Desetiměsíční aukční beránci z chovu Ing. Hany Stavovčíkové z Pocínovic reprezentovali další plemeno s kombinovanou užitkovostí – lein. Hmotnost všech pěti předvedených mladých plemeníků, čtyř po Luciovi a jednoho z linie Leroy, byla vyrovnaná a pohybovala se v rozpětí od 50 do 54 kg.
Přestože se u nás chová toto původem německé plemeno středního tělesného rámce již od poloviny 80. let minulého století, v současnosti je stádo v Pocínově jako jediné v tuzemsku postavené na čistokrevné plemenitbě. Z podkladů Svazu chovatelů ovcí a koz vyplývá, že chovatelka měla v loňském roce zapojeno do kontroly užitkovosti 23 bahnic s následujícími ukazateli reprodukce: oplodnění 95,7 %, plodnost 150 %, intenzita 143,5 %, odchov jehňat 108,7 %. Pro úplnost dodejme, že přírůstek jehňat od narození dosahoval 247 g.
„Zatímco většina plemen ovcí se klasifikuje podle lineárního popisu, u plemene lein, které je v zemi původu zařazené mezi genové rezervy, nadále využíváme starého stobodového hodnocení,“ zdůraznil Ing. Vejčík.
Dvojčlennou komisí udělených 87 bodů a ve dvou případech 86 bodů znamenala pro aukční beránky plemene lein výslednou třídu EA. Třída elita B pak byla známkou pro dva zbylé pocínovické mladé plemeníky, kteří v hodnocení získali 71, respektive 72 body.

Suffolci ze Špičáku

Nejpočetněji, a to počtem 18 kusů bylo zastoupené masné plemeno suffolk. Všichni beránci pocházeli z jediného chovu – z farmy Špičák Ing. Jana Kořána. „Někteří bonitovaní beránci chovatele Kořána nezapřou svůj původ z Opatova, kde stádo převáděli převodným křížením z merinových ovcí na suffolky. Tu a tam ještě doznívají drobné exteriérové nedostatky v podobě obrůstu vlnou na hlavě a končetinách, dále laloku nebo slabšího osvalení,“ vysvětlovali v průběhu vlastní klasifikace oba bonitéři.
Zmiňovaná kolekce mladých suffolských beránků reprezentovala čtyři plemenné linie, a to Hannibal, Heros, Yudo a Halma. Sedmiměsíční a šestiměsíční beránci dosahovali hmotnosti v rozmezí od 48 do 64 kg a podle požadovaných pravidel na posuzování exteriéru byli ostříhaní. Početně nejsilnější byla linie Yudo se sedmi mladými plemeníky, dalších pět beránků zastupovalo linii Heros, čtyři byli po Harmonovi a zbývající dva po Halmovi. Z celé kolekce byl nejlepší beránek linie Hannibal, který se narodil 29. března a pocházel z dvojčat. Jeho aktuální hmotnost byla 56 kg. Svou nejvyšší známku za celkovou plemennou hodnotu (CPH) potvrdil i bezchybným exteriérem a jeho výsledná třída odpovídala verdiktu elita rekord. Vedle něho byla udělena nejvyšší výsledná třída ještě dalšímu březnovému beránkovi, pro změnu linie Heros. Zbývajícím mladým plemeníkům z kolekce chovatele Jana Kořána byly po součtu bodů za CPH a exteriér přisouzeny výsledné třídy EA (šest kusů), EB (pět kusů) a IA (čtyři kusy).
Po klasifikaci beránků přišla na řadu vlastní aukce. Vyvolávací cena byla odlišná a odvíjela se nejen od plemenné příslušnosti a dosažené výsledné třídy, ale také podle výsledku genotypizace. To je zkoušky, kterou se zjišťuje vnímavost nebo odolnost jedince vůči scrapii. Všech 36 aukčních beránků vykazovalo genotypy R1 a R2, což prakticky znamená, že patří k populaci, která je geneticky velmi odolná proti onemocnění ze skupiny transmisivních spongiformních encefalopatií.
Dvě třetiny z předvedených mladých plemeníků našlo uplatnění v dalších chovech. Průměrná cena v Janovicích prodaných chovných zvířat se pohybovala kolem šesti tisíc korun, respektive od 5500 do 8500 Kč za suffolky, 5500 až 6000 za plemeno lein a 6000 za zwartbles.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down