V novodobé historii Svazu chovatelů ovcí a koz v České republice mělo letošní účinkování ovčáků na českobudějovickém výstavišti premiéru. Jejímu zdárnému průběhu neublížila ani skutečnost, že prezentovaná plemena malých přežvýkavců a ukázky v ovládání stáda ovčáckými psy byla „jen“ v režii členů jihočeského krajského sdružení. Na domácí půdě tak chovatelé v rámci 33. ročníku výstavy Země Živitelka představili jedenáct plemen ovcí a šest plemen koz.
Zatímco jarní trojlístek brněnských veletrhů – Techagro, Silva regina, Animal vetex nebo podzimní výstava Náš chov v Lysé nad Labem jsou pro Svaz chovatelů ovcí a koz v ČR (SCHOK) již tradičními akcemi, na výstavu Země živitelka se osvědčený scénář teprve hledal. Více prozradil místopředseda SCHOK Ing. Antonín Vejčík. „Pokud mám být upřímný, vůbec jsme neměli představu, do čeho jdeme. Rozhodli jsme se, že napoprvé sestavíme ovčáckou expozici ze zvířat chovatelů z jihočeského krajského sdružení. K tomu kroku nás vedlo i to, že v jižních Čechách se tradičně chová nejvíce ovcí. Po prvních, a musím konstatovat jen dobrých zkušenostech víme, že následující ročníky výstavy Země živitelka budeme koncipovat již jako národní. Tomu by měla odpovídat nejen prezentace u nás chovaných plemen s větším zastoupením zejména ovcí s masnou užitkovostí, ale zaměříme se také na propagaci ovčáctví v celé jeho šíři. Od nabídky specialit z ovčího a kozího mléka i masa, přes výrobky z ovčí vlny až po odborný informační servis.“
Převažovala kombinovaná plemena
V pavilónu umístěná ovčácká expozice čítající 72 zvířat, z toho 57 ovcí a 15 koz byla v neustálém obležení návštěvníků a ani tribuny sousedící předváděcí plochy nezely při prezentaci plemen prázdnotou. „Byl jsem mile překvapen velkým zájmem chovatelské, ale i laické veřejnosti, kterou od sledování přehlídky jednotlivých zvířat neodradilo ani její konání pozdě odpoledne. Někteří přišli za námi i na stánek, aby se podělili o své zkušenosti, nebo si od nás zakoupili odbornou literaturu. To je o důvod více, proč příští živitelku rozjet s celou parádou,“ chválil si místopředseda.
Po celou dobu šesti dnů konání výstavy byla předváděna tři plemena ovcí s masnou užitkovostí (suffolk, texel, charollais), dále čtyři kombinovaná plemena (původní valaška, merinolandschaf, šumavka, zwartbles) a do třetice i východofríské ovce s mléčnou užitkovostí. Vedle nich se představila také plemena zařazená mezi plodná (romanovská) a zájmová v zastoupení anglického plemene kerry hill.
Také vystavované kozy reprezentovaly všechny uváděné užitkové směry – z mléčných plemen to byly bílá krátkosrstá a hnědá krátkosrstá, plemena s masnou užitkovostí představovala búrská koza a srstnaté plemeno bylo v podání kašmírové kozy. Nakonec zájmová plemena koz zastupovala shetlandská, holandská zakrslá a kamerunská koza. Součástí přehlídky jednotlivých plemen byly i ukázky práce ovčáckých psů. Kromě k tomuto účelu hojně využívaných border kolií měli návštěvníci také možnost posoudit ovládání stáda australským honáckým psem.
Poprvé bez pohárů
Místopředseda svazu chovatelů ovcí a koz vyzdvihl výbornou kondici všech předvedených zvířat. Na seznamu chovatelů jihočeského krajského sdružení figurovalo i jméno Pavla Sokola z Rychnova u Jablonce nad Nisou, jehož šlechtitelský chov suffolků má za sebou již jedenáctiletou historii. Podle Ing. Vejčíka bylo důvodem předvádění suffolků ze „severu“ na regionálně pojaté akci to, že Pavel a Věra Sokolovi mají s organizací obdobných výstav již mnohaleté zkušenosti. A na rovinu řečeno - ukažte chovatele, který by se nepochlubil – tedy když má s čím.
„Všichni chovatelé si zaslouží poděkování za to, jak zvířata na výstavu připravili. Bohužel se ale letos museli obejít bez tradičního vyhodnocení nejlepších zvířat v kategorii jednotlivců a kolekcí, spojené s předáváním pohárů. Podle mého soudu byl aspirantem na titul šampióna výstavy plemenný beran texel z chovu Ing. Hany Petrusové ze Želeče. Pěkný byl také romanovský beran Miroslava Vjatera z Prahy. Vynikající byly i kolekce ovcí, jmenovitě pak suffolků chovatele Pavla Sokola, dále kerry hilla chovatelky Jany Vohryzkové z Třešovic nebo valašky Ing. Jana Vejčíka z Dlouhé Stropnice. Mezi kozami vynikala kolekce hnědých krátkosrstých koz Štefana Kočicy z České Lhoty,“ nechal se slyšet na veletrhu místopředseda.
Premiérové účinkování krajského sdružení Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR na českobudějovické výstavě bylo úspěšné. K tomu je třeba dodat, že se o to zasloužili všichni účinkující s Antonínem Vejčíkem v čele.