Na premiérovém ročníku Svatováclavského nákupního trhu beranů, který proběhl koncem září v areálu kozí farmy v Pěnčíně u Železného Brodu, byli předvedeni potencionální plemeníci ze tří šlechtitelských chovů. Aukci mladých beránků vhodně doplňoval bohatý doprovodný program, který svou nabídkou oslovil širokou veřejnost.
Pro chovatele byla magnetem na Svatováclavském nákupním trhu beranů bonitace aukčních beránků plemen suffolk a východofríská ovce z elitních chovů Pavla Sokola, Františka Draštíka a Rudolfa Vichery. Ukázka práce pasteveckých psů, střihání ovcí, spřádání ovčího rouna na kolovrátku nebo ochutnávka ovčích a kozích specialit byly jen malým výčtem doprovodných akcí na trhu, které zinscenovali manželé Josef a Dagmar Pulíčkovi ve spolupráci se Svazem chovatelů ovcí a koz Libereckého kraje v čele s jeho předsedou Pavlem Sokolem. „Společným jmenovatelem doprovodného programu je zejména propagace chovu ovcí a koz. Snažíme se ale podchytit také zájem dětí. Právě pro ně jsme nachystali prohlídku farmy uspořádané na způsob selského dvora, kde představujeme zástupce domácích zvířat – krávy, koně, prasata, ovce, kozy, králíky, drůbež. Kromě toho se děti mohou svézt okolo areálu farmy i na jedenáctileté oslici nebo v traktoru. Pro všechny, kteří dají přednost výletu do okolí, nabízíme vyhlídkovou jízdu silničním vláčkem do Horní Černé Studnice,“ vyjmenovala Dagmar Pulíčková další možnosti vyplývající z programu.
„Rádi bychom, aby se ze Svatováclavského trhu stala tradice, kterou budou v hojném počtu navštěvovat nejen chovatelé. Snažíme se pro to udělat maximum,“ nechal se slyšet Pavel Sokol.
Trojlístek šlechtitelských chovů
Z celkového počtu sedmnácti předvedených aukčních beránků téměř polovina pocházela ze šlechtitelského chovu plemene suffolk Pavla Sokola z Rychnova u Jablonce nad Nisou. Tři berany stejného masného plemene předvedl i František Draštík ze Smidar, zatímco Rudolf Vichera z Mimoně přivezl tři aukční beránky ovce východofríské. Šlechtitelskou elitu ještě doplňoval beránek charollais a dva plemeníci romney. Až na jednu výjimku splňovali předvedení berani hmotnostní limit 45 kilogramů i dosažený věk nad šest měsíců, stejně jako požadavek na ostříhání rouna dva měsíce před posuzováním exteriéru. V roli bonitéra se ocitl předseda Svazu chovatelů ovcí a koz Ing. Vít Mareš, pravou rukou mu byl Ing. Richard Konrád.
Podle soudu obou hodnotitelů měla celá kolekce osmi beranů Pavla Sokola reprezentující linie Harmon, Heros a Hanibal vynikající úroveň. Zvířata byla typickými reprezentanty plemene, charakterizovaného dlouhou a širokou zádí s dobře osvalenou kýtou i hrudními partiemi. Vedle toho budoucí plemeníci bezproblémově obstáli i v požadované pevnosti končetin, stejně jako v zařazení vlny do sortimentu B,C bez příměsi tmavého vlasu. Plný počet pěti bodů za zevnějšek získalo šest beránků, ovšem od zařazení do nejvyšší třídy ER je dělila nižší třída za celkovou plemennou hodnotu (CPH). Zatímco šestice beranů z rychnovského chovu dosáhla nejvyšší výsledné třídy EA, zbylí dva beránci pak byli se čtyřmi body za exteriér zařazeni do třídy EB.
Po legendárním Hannibalovi se představili dva beránci, linii Harmon prezentovali tři mladí plemeníci, což byl shodný počet i pro potomky chovného berana Herose. „Znovu musím opakovat, že celá kolekce představuje konstitučně pevná zvířata velkého tělesného rámce, která v rámci plemene patří k tomu nejlepšímu, co se v republice chová,“ zaznělo z úst bonitéra.
Sokolovi suffolci mají mezi chovateli dobré jméno. Nikoho proto nepřekvapilo, že se jeho aukční beránci do jednoho rozprodali. Nic na tom nezměnila ani chovatelova poznámka, že nejlepší beránky si nechal až na aukci, která proběhne za týden při konání výstavy Náš chov v Lysé nad Labem.
Masní suffolci
Aukční suffolští beránci chovatele Františka Draštíka reprezentovali dvě linie německých plemeníků Honey a Harald. Všichni tři získali plný počet bodů za exteriér a díky nejvyšší třídě za celkovou plemennou hodnotu byli ohodnoceni výslednou třídou ER. A o tom, že chovatel neponechal nic náhodě svědčí i to, že beránky před aukcí umyl šampónem a pečlivě je načesal. „Mimořádný tělesný rámec, mohutné velmi dobře osvalené tělo, malá hlava, rovný ve hřbetě a na vysoké noze,“ to byly charakteristiky pomyslného šampióna aukce, sedmdesát pět kilogramů vážícího reprezentanta linie Honey, který se jako jedináček narodil letos 6. března.
Východofríské ovce
Kromě masných suffolků se na Svatováclavském trhu v Pěnčíně hodnotili také mladí berani plemene s nejvyšší dosahovanou mléčnou užitkovostí – východofríské ovce. Předvedená zvířata z chovu Rudolfa Vichery byla velkého tělesného rámce a mimořádně osvalená. A pokud jde o další podrobné charakteristiky, tak všem třem hodnoceným beranům, reprezentantům linie Wicher, bylo devět měsíců a jejich hmotnost se pohybovala v rozmezí od 67 do 71 kilogramů. Plný počet bodů za exteriér bonitéři přisoudili celému triu, v součtu s CPH ale získal nejvyšší třídu ER jediný, zbývající dva byli v EA. „U tohoto plemene s typickým vlnou neobrostlým ocasem je problém s odolností vůči scrapii. Chovatel, který jako první začínal s chovem východofríské ovce již před třiceti lety, má v chovu německého plemeníka zařazeného ve skupině R1 s velkou genetickou rezistencí vůči klusavce,“ xxxx. Na adresu mimoňského chovatele lze ještě poznamenat, že od roku 1994 produkuje kvalitní plemenný materiál, o který je zájem nejen mezi tuzemskými chovateli. Za svá zvířata pravidelně získává prestižní chovatelská ocenění, z poslední doby stačí připomenout výstavy PragaAgro v roce 2001 a 2002, kde převzal titul absolutního šampióna, stejně jako na osmé výstavě Náš chov před dvěma lety.
Plemeníci romney
Berany ze šlechtitelských chovů doplňovali ještě dva jeden a půl roku staří plemeníci romney. Podle bonitérů není obvyklé, aby se na aukci plemenných beranů předváděla takhle stará zvířata. To ale nevylučuje možnost jejich hodnocení. Posuzovatelé dále konstatovali, že na svůj věk mohli být předvedení berani, kteří reprezentovali maďarské linie, těžší. S dosaženými čtyřmi a třemi body za zevnějšek byli jediní zástupci kombinovaného plemene na pěnčínské aukci zařazeni do výsledných tříd EB a 1A.
Současně s bonitací a následnou aukcí probíhaly v areálu kozí farmy další doprovodné akce. A přestože počasí nevyšlo na sto procent, odhadem zájem asi tří set návštěvníků potvrdil, že v Pěnčíně to vzali za správný konec.