01.10.2022 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovčácký program na Živitelce

Svaz chovatelů ovcí a koz se na 48. výstavě Země živitelka prezentoval expozicí velice kvalitních plemenných zvířat, ukázkami stříhání ovcí, zpracování vlny, ale také bouráním a kulinářskými dovednostmi

Ve vnitřních prostorách pavilonu A byla k vidění kuchařská show, která začínala ukázkou správného rozbourání jehněčího trupu na jednotlivé partie. To předvedl Jan Hammerschmied. Po něm přišel na řadu šéfkuchař Petr Glaser ze známé českobudějovické restaurace Klika, který předváděl nejrůznější způsoby úpravy jehněčího masa, včetně výběru vhodné přílohy a ingrediencí právě k tomuto typu masa. Návštěvníci měli možnost ochutnat všechny vyrobené pokrmy, někteří byli ohromeni výslednou chutí.

Po celou dobu byly přítomny přadlenky, které předváděly celý proces zpracování ovčí vlny (předení, plstění, tkaní), až po samotnou výrobu nejrůznějších modelů oblečení a dalších výrobků z ovčího rouna.

Ukázky střiže ovcí

Představila se jednak německá technika střihání na lavici, kterou předváděl Jiří Marek. Dále byl předveden australský styl střihání, tzv. na zemi v podání Eduarda Mlynarčíka. Nechyběla ani ukázka ruční střiže ručními nůžkami na ovce, jenž předvedl Adam Pokorný.  Závěrem byla předvedena střiž ovcí Kateřinou Strejčkovou, která dokázala, že i ženy dokáží ovládat bravurně tuto nelehkou práci.

Následovala ukázka dojení koz, do které byli zapojeni i diváci, kteří si chtěli ruční dojení vyzkoušet.

Den ovcí a koz  

V neděli 28. srpna se uskutečnil na výstavišti v Českých Budějovicích velice rozmanitý ovčácký den. Sešla se zde celá řada chovatelů ovcí a koz z různých krajů, ale byl zaznamenán také velký zájem u návštěvníků areálu. Ovčácký den byl zahájen bonitací, které se zúčastnilo šest beranů a jeden kozel. Hodnotitelé byli Ing. Ladislav Strnad a Ing. Antonín Vejčík, CSc., dále byl přítomen u hodnocení šlechtitel Ing. Milan Pokorný. Jako první byl předveden hnědý krátkosrstý kozel linie Roklan chovatelky Milady Macháčkové, který získal výslednou třídu Elita A. Dále byl hodnocen šumavský beran linie Sambík chovatele Ing. Jana Vejčíka, který získal výslednou třídu Elita rekord. Od stejného chovatele byli předvedeni ještě dva berani plemene valašská ovce linie Juráš, kteří získali výslednou třídu EA a ER. Nakonec byli ohodnoceni jeden bílý a dva černí ouessantští berani Miloslava Prýmase linie Prinzof Brandenburg, kteří získali výslednou třídu EA.

             Výsledky šlechtitelské práce

Nesmělo chybět předvedení několika plemenných beranů a kozlů různých užitkových typů a plemen, které bylo doplněno odborným výkladem. Představila se plemena charollais, suffolk, merinolandschaf, kerry hill, romanovská ovce, šumavka, valaška, zwartbles, ouessantská ovce, koza búrská, koza hnědá a koza bílá krátkosrstá. Další plemena byla k vidění v uvnitř haly, kde jako obvykle byly kotce plně zaplněné.

Lukáš Prýmas,

Ing. Anna Poborská, Ph.D.,

Ing. Ladislav Strnad,

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Více najdete v Našem chovu 10/2022. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down