26.06.2003 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovce a kozy v Přerově

Soudě z počtu zájemců a účasti diváků při hodnocení aukčních beranů na mezinárodní výstavě hospodářských zvířat v Přerově, prožívá chov ovcí a koz v ČR renesanci. Na výstavu přivezli chovatelé více než sto ovcí a koz vesměs v dobré výstavní kondici. Hodnocení aukčních beranů proběhlo na malém předvadišti poprvé podle nových pravidel. Komise ve složení Ing. Alois Pinďák, CSc., Prof. Ing. František Horák, CSc. a Ing. Eva Roubínková, pečlivě konzultovala jednotlivé závěry a zhodnotila během tří hodin 40 beranů plemen suffolk, bergschaf, romney, merinolandschaf, texel, charollais, šumavká ovce a zušlechtená valaška.

Od 1. 1. 2003 se změnil systém hodnocení plemenných aukčních beranů a jehnic. Výsledná třída (VT) vychází z nezávislého hodnocení dvou dílčích tříd – CPH (celková plemenné hodnoty) a zevnějšku. Dřívější převaha zařazení hodnocených zvířat do nejlepších tříd vedla k zpřísnění požadavků na plemenná zvířata tak, aby se podle nového hodnocení zastoupení v jednotlivých třídách rozdělilo rovnoměrně. Výsledkem by mělo být, že jako třída ER (elita rekord) bude klasifikováno patnáct, maximálně 20 % hodnocených zvířat.
Do subjektivního hodnocení zevnějšku je zahrnut tělesný rámec zvířete, zmasilost a kondice, pohlavní výraz, vývin pohlavních orgánů, vývin mléčné žlázy, ale i sortiment, charakter a množství vlny.
Bylo vyhodnoceno šest skupin zvířat a předáno tedy šest cen a diplomů.Jako nejlepší kolekce koz byly vyhodnoceny dvě plemenné kozy s kůzlaty a plemenný kozel kozy bílé krátkosrsté Ing. Jana Látala z Tvorovic. Chov vyniká průměrnou užitkovostí 1100 kg mléka za laktaci.
Šampiónkou mezi plemennými kozami se stala koza hnědá krátkosrstá s kůzletem ze školního statku ZTŠ Opava.
V kategorii nejlepší kolekce ovcí Přerov 2003 získalo vavříny vítězství plemeno romney (romney marsh, kent). Majitelem vítězného berana a plemenné bahnice s jehňaty je společnost Sušárna Pohořelice, s. r. o. V současné době chová 40 bahnic o průměrné plodnosti 189 %, přírůstek jehňat je ve 100 dnech 276 g a průměrná stříž na bahnici 7,4 kg.
Z plemenných bahnic byla jako nejlepší vyhodnocena jedna ze třech předvedených bahnic plemene suffolk, šlechtitelského chovu Vladimíra Biskupa z Nového Jičína – Žiliny. Jeho stádo dosahuje v kontrole užitkovosti následujících výsledků: oplodnění 89,9 %, plodnost 115,3 %, na obahněnou bahnici 141,2 %, hmotnost ve 100 dnech 33,2 kg.
Další cenu obdržela skupina odchovaných jehniček plemene cigája, kterým se pyšní Zemědělské družstvo Jeseník.
Nejlepší plemenný beran byl v Přerově aukční beran plemene zušlechtěná valaška z chovu Bellama s. r. o., Jelení Holčovice. Společnost vlastní 750 kusů bahnic tohoto plemene s celkovou plodností 125 % při průměrném přírůstku ve 100 dnech 0,209 kg.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down