03.12.2017 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovce clun forest opět zaplnily Lysou

Letošní podzimní výstava Náš chov v Lysé nad Labem se stala již tradičně místem setkání příznivců a chovatelů plemene clun forest. Při příležitosti konání IV. národního šampionátu se sem sjeli chovatelé ze všech koutů republiky, aby představili nejkrásnější jedince tohoto atraktivního plemene v několika kategoriích.
Elitního nákupního trhu beranů se zúčastnilo celkem 22 uchazečů o přidělení státního registru. Jednalo se o zástupce šesti linií od pěti chovatelů, šampionem ENT se stal beran Paradise Einstein, linie Errol z chovu Michaely Kvisové, titul vicešampiona a třetí místo získali berani z chovu Martina Neuwirtha linií Errol a Toorn .

Druhý den pokračovala forestí show přehlídkou toho nejlepšího z českých chovů v  pěti kategoriích. Mladí beránci, jehničky, ročky a bahnice se utkali o tituly šampionů a vicešampionů s velkým emocionálním i fyzickým nasazením. Mnohdy jejich snaha o předvedení typicky forestího svižného pohybu po předvadišti poněkud kolidovala se snahou vystavujících studentů předvést co nejladnější figuru ve výstavním postoji. V naprosté většině nakonec dospěli ke konsensu a hodnotitel Ing. Šlejtr mohl objektivně zhodnotit exteriér každého jedince. Na hodnocení měla nemalý vliv také „předstartovní příprava“ tj. kvalitní střih v dostatečném časovém předstihu, úprava vlny těsně před výstavou (vykoupání zvířat), nácvik kontaktu s člověkem a v neposlední řadě objektivní výběr těch nejlepších jedinců z chovu.              V první kategorii se utkali mladí beránci, licentovaní předcházející den na ENT. Šampionem této třídy se stal beránek linie Errol chovatele Martina Neuwirtha, titul vicešampion a třetí místo si odvezli beránci Kvisové Paradise Einstein a Paradise Elf, oba taktéž linie Errol z chovu Michaely Kvisové.                O titul nejkrásnější letošní jehničky  soutěžilo necelých dvacet jehniček a  šampionkou se stala Paradise Ewa, linie Errol z chovu Michaely Kvisové, titul  vicešampionky a třetí místo získaly jehničky linie Errol Martina Neuwirtha.

V kategorii „ročka“, (dosud nerodící samice ve věku 12–24 měsíců) se  vítězkou a pro tento rok i nositelkou titulu „Národní šampionka clun forest roční ovce 2017“  stala ročka linie Joel z chovu Martina Neuwirtha, vicešampionkou její polosestra ze stejného chovu a třetí místo obsadila ročka linie Hazman chovatelky Horáčkové.

V závěrečné kategorii plemenných bahnic se sešlo 11 představitelek plemene, po těžkém rozhodování vítězství a tituly šampionky a rovněž vicešampionky putovaly opět do stáje chovatele Neuwirtha za obě krasavice linie Pixie, třetí místo si odvezla bahnice z chovu paní Horáčkové linie Hazman.

Celý šampionát se těšil značnému zájmu návštěvníků a není divu, protože vidět tak ucelenou přehlídku tohoto plemene není jindy a jinde možné. Pro budoucí i současné chovatele je zde možnost porovnat jednotlivé chovy, vidět ta nejlepší zvířata.   Nezbývá než ještě jednou poblahopřát všem oceněným chovatelům, poděkovat všem, kteří se zúčastnili a v neposlední řadě všem aktivním členům klubu, kteří šampionát po organizační stránce připravili a zajišťovali.  A zároveň pozvat vás všechny na pátý ročník Národního šampionátu ovcí clun forest, jak jinak než do Lysé nad Labem.

Klub chovatelů ovcí clun forest

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down