Ovce jsou vcelku nenáročná hospodářská zvířata, která jsou oblíbená nejenom mezi drobnochovateli. Jako u jiných býložravců platí, že kvalitní objemné krmivo je základem dobrého zdraví a celkového prospívání. Stejně tak odpovídající reprodukce má hlavní slovo při efektivitě chovu. Na co by chovatel neměl zapomenout, pokud chce uspět?
Při pohledu do Situační a výhledové zprávy, která se zabývá hodnocením chovu ovcí a koz zjistíme, že v České republice se stavy ovcí dlouhodobě pohybují kolem 200 tisíc kusů. Při porovnání s ostatními zeměmi v Evropě je to podstatně méně – ve Velké Británii se popásá více než 22 milionů ovcí. V rámci EU se největší populace ovcí nachází ve Španělsku (15 milionů) a Rumunsku (10 milionů). Nicméně i tento relativně nízký počet kusů chovaných v Česku téměř pokrývá domácí spotřebu jehněčího a skopového, a to z více než 97 procent. Pro představu, masných krav je v Česku chováno jen o pár tisícovek víc (226 tisíc), dojnic necelých 360 tisíc a v produkci hovězího masa i mléka jsme soběstační na více než 130 %.
V jednu dobu byl chov ovcí doporučován těm, kteří si chtěli usnadnit údržbu travnatých ploch. Avšak ta deklarovaná nenáročnost přece jenom není taková, aby se daly chovat kdykoliv a kdekoliv, bez nějakých hlubších znalostí. Častá příčina rozčarování byla spojena s výživou a krmením. Ovce opravdu nestačí vypustit do zahrady a tím je vystaráno. A co teprve, když mají přečkat zimu. Pokud se mají stát zdrojem pravidelného příjmu, je zvládnutí zásad správného chovu, výživy a plemenitby ještě důležitější.
Jako každé živé stvoření potřebují ovce odpovídající množství živin a energie. Jelikož se jedná o přežvýkavce, je nutné udržovat krmnou dávku bez náhlých změn, aby bachorová mikroflóra mohla nerušeně pracovat. Po několik měsíců v roce je možné objemná krmiva zajistit pastvou, mimo pastevní sezónu se nejčastěji zkrmuje seno nebo senáž. Pro doplnění živin a energie slouží jadrná – koncentrovaná – krmiva, která většina chovatelů musí nakupovat, a proto jejich spotřeba často bývá rozhodující pro rentabilitu chovu.
Výzkum vědců z Teagasc Athenry poukázal na možnost, jak zredukovat množství koncentrovaných krmiv potřebných pro výživu bahnic v závěrečné fázi březosti, a to díky zkrmování senáže s vysokou krmnou hodnotou. Přičemž klíčovým faktorem, který ovlivňuje krmnou hodnotu senáže, je stravitelnost sušiny. Bahnice konzumující siláž s vyšší, aspoň 75% stravitelností sušiny mají také vyšší příjem metabolizovatelné energie, což přispívá k vyšší užitkovosti.