01.09.2022 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oživení pastvin po několika měsících sucha

Po dvou srážkově příznivějších letech se mnohde letos vrátilo úporné sucho. Pro pastevní porosty bývá sucho většinou více devastující než pro louky.

Nízký porost, několikrát za sezonu spásaný je jednak vysílený, neboť zmenšená asimilační plocha listů nestačí doplňovat rezervní látky odnožovacích uzlů a kořenů (proto je důležité střídavé využívání porostů) a zadruhé je povrch půdy pod porostem vystaven intenzívnímu slunečnímu záření a vysoušení prouděním vzduchu. Znamená to významné zvýšení teploty půdy a tím také zvýšený výparu a pomalejší obrůstání horkem stresovaných rostlin.

Zpomalení nebo i zastavení růstu produkčních trav napomáhá rozšiřování jetele plazivého, pokud je zastoupen v porostu, nad únosnou míru. Dále umožní konkurenci suchovzdorných a hlubokořenících, často plevelných bylin (šťovík, pampeliška, svízele, řebříček, někde třezalka, vratič,…). Také některé nekulturní trávy dokážou porost zcela zdegradovat.

Závisí na zastoupení vytrvalých produkčních trav v porostu, jestli – a jak rychle – po srážkách dokáže porost regenerovat a udržet si zastoupení kvalitních druhů na přijatelné úrovni. Zde hraje významnou úlohu stáří porostu, nedávno obnovené nebo přiseté porosty odolávají suchu lépe.

V minulém roce jsem připomněl v tomto časopise (viz Farmář 11/2021) potřebu provzdušnění porostů, pod nimiž je půda utužená ušlapáním stády a současně vyprahlá po měsících sucha. Krátce po částečném obměknutí povrchu půdy po srážkách je žádoucí provést prořezání drnu pomocí provzdušňovacího válce. Nemělo by chybět ani před přísevem. Tato operace také po dalších srážkách usnadní zasakování srážkové vody do půdy.

V době, kdy článek vyjde, již nepůjde provést obnovu vyhynulého porostu nebo přísev jetelovinotravní směsí do prořídlého porostu (pro jetel již bude pozdě). Je ovšem možné připravit pozemek pro obnovu zjara (likvidace zapleveleného drnu a jeho zaorání), popřípadě ošetřit prořídlý porost, který budeme chtít na jaře přiset výše zmíněnou jetelovinotravní směsí.

Jestliže porost není k zaorání a budeme jej chtít zjara dále využívat pro pastvu, potom je možné jej na podzim po ošetření přisít směsí rychle rostoucích trav a prodloužit jeho intenzivní využívání ať už ke sklizni první seče, či pastvě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down