02.10.2003 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Parádní premiéra koní s pluhy

Cena bratranců Veverkových se stala první oficiální soutěží oráčů, kteří mají v pluzích zapřažené silné koně. Generálka na nultý ročník Mistrovství ČR (Bohuslavice nad Metují, pátek 19. září) byla nakonec hlavní událostí třídenní výstavy Koně v akci na pardubickém dostihovém závodišti. Blízko překážky pojmenované podle legendárního kapitána Rudolfa Poplera se odehrál tvrdý souboj jednospřeží a dvojspřeží podle poprvé testovaných pravidel. Návrat téměř zapomenuté pracovní souhry lidí a koní na scénu dopadl bez přehánění výtečně.

Absolutním vítězem „bez rozdílu vah“ byl vyhlášen Zdeněk Horáček z obce Dolní Jelení, orající s ryzákem Filipem. Zmíněný valach se narodil v roce 1992, patří k plemeni českomoravský belgický kůň a Horáček je jak jeho chovatelem, tak majitelem. Dvojice z východu Čech (poblíž Holic) dostala od rozhodčích 151,5 bodu. Vítězný kočí si domů odvezl miniaturní repliku slavného ruchadla bratranců Veverkových.
Druhé místo ve výsledkově listině si vyoral Oskar Sněhota z jihomoravských Žarošic. V pluhu měl zapřaženou dvojici českomoravských belgiků. Mladší z hřebců, plemeník 2715 Azur (nar. 1995, po 2396 Abagir) patří Zemskému hřebčinci Tlumačov. Patnáctiletý Bubin (po 2350 Agrous) naopak „tahá“ výhradně za Sněhotovu rodinu.
Miloslav Čmejla z Chodoun u Roudnice nad Labem přivezl do Pardubic dvě chladnokrevné klisny, hnědky Zorku a Katku. První z nich reprezentuje norika, druhá je produkt meziplemenného křížení. Čmejla získal 149,6 bodu a zůstal jen o 0,9 bodu za Sněhotou, který vyhrál dílčí soutěž dvojspřeží. Králem mezi jednospřežími nemohl být nikdo jiný, než Zdeněk Horáček.

Dobrá vzpomínka
na bratrance Veverkovy
František Veverka, rolník z Rybitví a jeho bratranec kovář Václav Veverka mohou být spokojeni. Téměř 180 let po uvedení technické novinky ze společné dílny na trh (pluh dobře „ruchal“ půdu) byli vzpomenuti odpovídající, důstojnou akcí. Orba s pomocí koní měla velký ohlas a nezbývá než se těšit na blížící se mistrovské pokračování. Soutěž zaujala i mnohonásobné šampióny a reprezentanty ČR, vozataje Ladislava Jirgalu a Jiřího Nesvačila seniora. Příští rok je prý s nimi třeba vážně počítat.
Mezi čtyřnohými závodníky se v Pardubicích prezentovali plemenní hřebci, kteří dokázali, že práce v zápřahu patří mezi jejich normální denní aktivity. Vedle již zmíněného ryzáka 2715 Azur napínali v oranici síly například slezští norici 444 Neugot I – 20 (působí v Hřebčíně Jeníkov) nebo 2690 Streigrip z Podlesí u Valašského Meziříčí. Také jejich účast dala Ceně bratranců Veverkových potřebnou kvalitu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down