Paratuberkulóza – připravovaný certifikační program pro chovy dojeného skotu

Certifikační programy fungují v chovatelsky vyspělých zemích už po dvě dekády. V ČR bude dobrovolná certifikace zahájena v roce 2019. S ohledem na patrně nepříznivou nákazovou situaci v ČR se bude základní úroveň certifikace (status C) opírat o vyšetření bazénového vzorku mléka metodou ELISA. Vyšší úroveň certifikace (status B) bude založena na vyšetřování směsných vzorků prostředí metodou PCR. Úsilí o obtížně dosažitelný nejvyšší certifikát (status A) bude představováno kombinací základních plošných a konfirmačních odběrů/vyšetření a povinného vyřazování pozitivních plemenic, kterých bude smět být maximálně 2 %.

Status hospodářství vyjadřující i jeho postup v certifikaci bude moci chovatel nechat zpřístupnit všem uživatelům aplikace Přístup k datům – Internet pro chovatele ČMSCH, a. s., nebo i na běžném internetu.

Příspěvek navazuje na článek o paratuberkulóze (PTB) v minulém čísle Našeho chovu (11/2018), který stručně charakterizoval tuto nákazu, jejího původce (Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis – MAP), její aktuální legislativní postavení a především informoval o nepříznivé nákazové situaci v mnoha větších chovech v ČR.

Certifikace míry rizika PTB v jednotlivých hospodářstvích má přispět kromě důvěryhodnosti odvětví a výrobků také k motivaci chovatelů ve svých chovech PTB systematicky řešit a současně zvýšit ochranu chovatelů, kteří kupují chovná zvířata. Tento certifikační program má být současně nástrojem, jak řešit problematiku paratuberkulózy nikoliv pouze v jednotlivých stádech, ale plošně, resp. na celonárodní úrovni.

Pro nejméně náročnou základní úroveň certifikace (status C) se program bude opírat o levné ale relativně málo citlivé vyšetření bazénového vzorku mléka metodou ELISA, které ale bude pro tuzemské podmínky v následujících letech adekvátní, protože řada větších chovů ani tuto úroveň certifikace zjevně není v současnosti schopna naplnit a spadala by do nejhorší kategorie D – chovů s vysokým rizikem PTB. Vyšší úroveň certifikace (status B) se bude opírat o vyšetřování směsných vzorků prostředí metodou PCR. Nejvyššího stupně certifikace (status A) bude značně náročné dosáhnout a bude představovat kombinaci základních plošných a konfirmačních odběrů/vyšetření a povinného vyřazování pozitivních plemenic.

Spuštění připravovaného certifikačního programu certifikačním orgánem – ČMSCH, a. s., se předpokládá v roce 2019 a bude veden s pomocí nově tvořeného modulu aplikace Přístup k datům – webové aplikace PTB. Status hospodářství může chovatel nechat zobrazovat odborné nebo veškeré veřejnosti a pro zviditelnění i dílčích pokroků budou prezentovány i pomocné podúrovně statusu (např. D4–D1), odrážející, kolik úspěšných výsledků má hospodářství za sebou, či přesněji řečeno ukazující, kolik jich má před sebou k dosažení vyššího statusu. I když řešení PTB je mnohaletou záležitostí, certifikace by měla významně pomoci zlepšit patrně špatnou nákazovou situaci v ČR.*

Tato práce vznikla za finanční podpory projektu QK1820086 MZe, RVO 0518 a projektu L01218 MŠMT v rámci programu NPU I.

 MVDr. Petr Fleischer, Ph.D., MVDr. Kamil Kovařčík, Ph.D., MVDr. Soňa Šlosárková, Ph.D., Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i., Brno

Podrobněji v časopisu Náš chov 12/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down