05.10.2001 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pardubice poskytly vyčerpávající

Pardubický dostihový areál se změnil na tři zářijové dny (7. – 9. 9.) v pravé království pro nejušlechtilejší lichokopytníky. Odborný a doprovodný program třetího ročníku mezinárodní výstavy KONĚ 2001 trval 27 hodin čistého času, příprava akce ale zabrala téměř celý rok. Aktivní prezentace 346 hřebců, klisen, valachů a hříbat, patřících k 35 různým plemenům a rázům, ovšem stála za toto úsilí a „pracovní náplň“ kladně zhodnotily všechny kategorie návštěvníků.

Na domácí scéně přibylo zásluhou Pardubic 8 nových titulů šampióna. Vítězkami celostátních přehlídek tříletých klisen se letos staly Ardena (plemeno český teplokrevník, chovatel J. Merunka z Hybrálce), Betty (českomoravský belgický kůň, I. Hurtová, Vizovice) a Eska (slezský norik. Vítkovská zemědělská s. r. o., Klokočov). Ve skokovém finále Kritéria mladých koní (KMK) byli nejlepší čtyřletý Roy Boy (württemberská plemenná kniha – SRN, jezdec R. Doležal), pětiletý Amor 4 (český teplokrevník, chovatel V. Tretera, Stařeč, jezdec V. Tretera) a šestiletý 2742 Faraday Alcatraz (hannoverská plemenná kniha – SRN, jezdec S. Hošák). Posledně jmenovaný hřebec si zopakoval loňský triumf, tentokrát samozřejmě ve věkově nejstarší „třídě“.
Drezúrní finále KMK se stalo doménou klisen, když v kategorii pětiletých vyhrála Tereza 3 (český teplokrevník, chovatel ŠCHK Měník – J. Kubišta, jezdec R. Carva) a mezi šestiletými kralovala Rebeka (český teplokrevník, chovatel V. Kosař, Bohuslavice nad Metují, jezdec J. Kosařová).

Hvězda zvaná Rebeka
a 120 poníků k tomu

Dvě Rebeky se staly ozdobou výstavy KONĚ 2001. O první, elegantní šampiónce drezurního KMK, už byla řeč. Podstatně silnější Rebeka, reprezentující plemeno norik, vynikla naopak v těžkých disciplínách: Pětiletá tmavá ryzka (vážící 740 kg) utáhla 1550 kg jak v soutěži s přepočtem k živé hmotnosti koně, tak v absolutním tahu – a nenašla žádného přemožitele. Klisna odchovaná M. Klímou z Trojanovic a dirigovaná M. Žilinským z Valašského Meziříčí pak navíc získala i hrdé označení „Objev roku“.
V soutěži obratnosti, tedy s kládou taženou mezi překážkami, vynikl díky bezkonkurečně nejlepšímu času norický valach Aron (v majetku L. Pavelky), celkové vítězství ve Festivalu pracovních koní přesto patří ryzce Jolly. Tato slezská norička se narodila v chovu Promed Opava na farmě Klokočov, je pracovní partnerkou A. Štěpánka z Lukavice, a v obou soutěžích Festivalu skončila shodně druhá.
Projekt „Ponyland – země poníků“ doslova a dopísmene zahýbal výstavou. Show 120 koní malých plemen (welsh mountain pony, welsh pony, welsh pony of cob type, welsh cob, welsh part – bred, shetland pony, jezdecký pony a hafling) byla výtečně režírována, v první řadě Společností pro chov welsh pony a cob, a zasluhuje si samostatný příspěvek.

Murgese, haflingové
a koně z ostrova

Zahraniční injekci výstavě KONĚ 2001 dodali chovatelé z Itálie a Německa. Se starokladrubáky spříznění tmaví murgese z absolutního italského jihu dorazili do srdce Evropy společně s haflingy, žijícími v horách Horní Adiže (neboli jižního Tyrolska). K tomuto setkání neznámých a známých se připojili islandští koně, senzace posledních let, postupující světem přímo mílovými kroky. Jejich předvoj dorazil díky bavorské jezdecké škole Lipperthof i k nám – a když nic jiného, tak vedle kvalitní zábavy přinesl i malé rozšíření našeho dosavadního obzoru o zvířatech rodu Equus.
(Další příspěvky o výstavě KONĚ 2001 budou následovat).

Jiří Křepelka
Vítězové výstavy KONĚ 2001
Plemeno Jméno Pohlaví, rok narození Majitel
murgese Nottingham hřebec, 1997 Itálie
islandský kůň Snor frá Tunguhalsi klisna, 1985 Německo
hafling (Itálie) Nikita klisna, 1987 Itálie
hafling (ČR) 805 Mozart hřebec, 1997 F. Mikeš, Praha
starokladrubský kůň 834 Sacramoso hřebec, 1991 NH Kladruby n. L.
(Národní hřebčín) Favina XLIX
starokladrubský kůň Favory Erusa XV hřebec, 1990 Favory Benice
(soukromé chovy)
huculský kůň 289 Goral XII - 11 hřebec, 1977 ZH Tlumačov

lipický kůň Austria 39 klisna, 1991 ZOO Lešná
fríský kůň Jelle van de Lindenhof hřebec, 1991 M. Hora, Pecínov
westernová plemena Jacs Golden Time hřebec, 1991 E. Ziebiker, Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down