15.09.2009 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pardubice: tři dny na koni

Mezinárodní výstava Koně v akci – Uniformy v sedlech byla chovatelskou událostí prvního víkendu v září. Dostihový spolek Pardubice nabídl 50 hektarů slavného závodiště k prezentaci 452 hřebců, klisen a valachů všech věkových kategorií 43 světových a domácích plemen. O tom, že výstava měla mimořádný ohlas, svědčí i 18 000 návštěvníků, kteří během tří dnů k Taxisu a spol. dorazili.

Společnost Profi Press se letos podílela na přípravě, realizaci a propagaci největšího setkání koní a lidí v České republice.Výsledkem našich aktivit bylo mimo jiné vypsání nové soutěže v orbě s otočným pluhem a vyhlášení tří Miss Press v národních šampionátech klisen plemen norik, slezský norik a hafling.

Dva tituly pro Ságu
Do finále šampionátů byly nominovány nejlepší klisny z České republiky a o jejich konečném pořadí rozhodovaly samozřejmě odborné komise.
Redaktoři a inzertní manažeři jednotlivých titulů našeho vydavatelství vybírali „své“ Miss zcela samostatně a jména vyvolených oznámili ještě před oficiálním vyhlášením těch nejúspěšnějších.Umístění všech tří Miss v regulérní soutěži pak nepotřebuje další komentář.
Titul Miss Press dostala od redakce časopisu Náš chov norická hnědka 24/936 Sága z chovu Ladislava Švece z Radostic. Tříletá dcera plemeníka 686 Goméz pracuje v lese pro akciovou společnost LST Trhanov a patří jí současně i titul národní šampiónky plemene.

Duci a Fairy
Miss Press časopisu Farmář je hnědka slezského norika 72/11 Duci. Otcem rovněž tříleté klisny je 2714 Neguš. Duci odchoval i vlastní Miroslav Hrňa z Leskovce u Valašské Polanky.
V šampionátu skončila naše Miss Press na druhém místě.
Redakce časopisu Veterinářství si vybrala za Miss Press v kategorii mladých klisen haflinga šestiletou světlou ryzku 32/207 Fairy (po 854 Nimrod). Světlá ryzka pochází z chovu Ing. Miroslava Maříka z Klášterce nad Ohří a jejím majitelem je společnost Charolais Apros z Bítozevse. Fairy se líbila také komisařům a z Pardubic si odvezla pomyslnou stříbrnou medaili.
Roční předplatné Našeho chovu, Farmáře a Veterinářství pro chovatele Miss Press je symbolickým oceněním jejich práce.

Král silných: Hiszpan
Vraník Hiszpan se stal absolutním králem mezi chladnokrevníky: vyhrál soutěž v těžkém tahu a se svým kolegou Atamanem byl nejlepší i v orbě s otočným pluhem.
Miroslav Košťál z Vysoké Srbské dirigoval své spřežení dokonale a Cena společnosti Profi Press byla proto jasně jeho.
Dvojice hřebců polského chovu 1236 Hiszpan – Ataman vyhrála svému majiteli i roční předplatné týdeníku Zemědělec. Koně totiž nejen pracovali, ale také vypadali skvěle.
V těžkém tahu porazil devítiletý Hiszpan konkurenci výkonem 1600 kg, druhé místo si vybojoval o rok mladší norik 2868 Nacho Salazar – ZV, jinak mistr Evropy 2007 z týmu
Jana Blizňáka.
Hřebec slezského norika 2910 Biskup v majetku Zemského hřebčince Tlumačov byl nejlepší v ovladatelnosti s kládou, jeho opratě měl v ruce jako vždy Mojmír Kubíček.

Sněhota k neporažení
Oskar Sněhota, mistr Evropy v kombinované soutěži dvojspřeží chladnokrevníků a aktuálně nejlepší český oráč s klasickým pluhem neměl problémy a Cenu o ruchadlo bratranců Veverkových s přehledem získal. Šampión z jihomoravských Žarošic měl zapřaženou osvědčenou dvojici 54/95 Nar – Buntek.
Exteriérově dokonalý pár představovali Gaston a Zázrak. Valaši norického plemene z týmu Milana Dudy vyorali stříbro, třetí místo obsadil Vladimír Hajtmar s tandemem slezských noriků 2985 Gondor – Rigo.
Poprvé v historii oráčských soutěží čekaly na vítěze a umístěné finanční odměny. Pozitivní změna je výsledkem uzavřeného partnerství mezi pořádajícím Dostihovým spolkem a akciovou společností ZZN Pardubice. Zmíněná firma nabízí mimo jiné nejmodernější techniku na zpracování půdy, a tedy i pluhy 21. století.

Ventura kontra Popler
Vzpomínka na dva nejslavnější sportovní jezdce české historie, Františka Venturu a Rudolfa Poplera byla nejsilnějším zážitkem soboty 5. září.
Na překážkách se v rolích obou osobností minulosti představila dvě absolutní jezdecká esa současnosti – olympionik a mnohonásobný mistr republiky ve všestrannosti Jaroslav Hatla a pětinásobný rekordman Velké pardubické Josef Váňa.
Šampióni dokázali, že mají skutečné srdce jezdce: Váňa odjel předčasně z aukce v německém Baden – Badenu a absolvoval v autě 700 kilometrů, aby se mohl stát Poplerem. Hatla zrušil plánované starty na závodech a vyměnil sportovní úspěch za poctu představovat Venturu.
Odveta po 77 letech (Popler zemřel po úrazu v dostihu16. října 1932) dopadla nerozhodně – Váňa - Popler vyhrál minidostih, Hatla – Ventura rozeskakování na parkurové překážce.
Profi Press navrhl pojmenovat na počest významných osobností a institucí se vztahem k městu Pardubice první tři překážky kurzu letošní 119. Velké pardubické po Františku Venturovi, Jezdeckém pluku 8 „Knížete Václava Svatého“ a Vojenském jezdeckém učilišti.
Kapitán Popler už svou překážku na závodišti i dostih nesoucí jeho jméno má.

Španělé z Itálie
Kouzlo Iberiského poloostrova dodal do Pardubic italský hřebčín Excalibur, který předvedl reprezentanty plemene pura raza espaňola a koně s krví lusitano a alter-real.
V jejich sedle exceloval Španěl Victoriano Fernadez Martinéz, mistr vysoké školy (Alta Escuela Espaňola) a školy Monte Vachera.
Rodák z Andalusie pochází z rodiny věnující se chovu a výcviku koní už pět generací. Kromě toho působí i jako učitel a trenér „na zakázku“, jakou je například právě spolupráce s hřebčínem Claudia Coelliho.
Španělská krev s italskou příchutí se nakonec ukázala jako silnější než nepříliš vlídné počasí. Specialita pro náročné diváky byla ale jen vrcholem velké nabídky, kde si vybrat mohl skutečně každý, kdo přišel.
Pardubice tak byly doslova a do písmene na koni celé tři dny.

Koně v akci - Přehled šampiónů a vítězů
Národní šampionát tříletých klisen plemene norik
24/936 Sága (po 686 Goméz), chovatel Ladislav Švec (Radostice), majitel LST Trhanov
Národní šampionát tříletých klisen plemene slezský norik
72/54 Jasná (po 2714 Neguš), chovatel Valašské muzeum v přírodě (Rožnov pod Radhoštěm), majitel Lucie Tkáčová (Petřvaldík)
Národní šampionát mladých klisen plemene hafling
1/451 Natali (nar. 2005, po 854 Nimrod), chovatel Jaroslav Novák (Soutice), majitel Jaroslav Drápela (Lesůňky)
Národní šampionát shetland pony – minityp
936 Halstock Gobstopper,(hřebec, nar. 1999, po Kerswell Mercury), chovatel David Hodge (Spojené království), majitel Magda Skalická (Vráž u Berouna)
Národní šampionát shetland pony - standard
Harviestoun Phyllis (klisna, nar. 1998, po Harviestoun Phyllis), chovatel L. Poet (Spojené království), majitel Lucie Kočovská (Kadov)
Těžký tah
1236 Hiszpan (polský chladnokrevník, hřebec, nar. 2000, po Atos), chovatel Orchówek (Polsko), majitel Miroslav Košťál (Vysoká Srbská)
Ovladatelnost s kládou
2910 Biskup (slezský norik, hřebec, nar. 2003, po 2367 Brys), chovatel Ladislav Biskup (Jindřichov), majitel Zemský hřebčinec Tlumačov
Cena o ruchadlo bratranců Veverkových (orba s klasickým pluhem)
Oskar Sněhota (Žarošice), 54/95 Nar – Buntek
Cena společnosti Profi Press (orba otočným pluhem)
Miroslav Košťál (Vysoká Srbská), 1236 Hiszpan – Ataman

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down