17.03.2005 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Paříž – hlavní město zemědělství

Na přelomu února a března proběhly v Paříži dva velké zemědělské veletrhy – SIA a SIMA. Na výstavišti ve Villepinte, které patřilo SIMĚ, prošlo sedmi halami s 220 tisíci metry čtverečních obsazené vystavovací plochy během čtyř dnů 186 tisíc návštěvníků. Většina vystavovatelů předváděla zemědělskou techniku a část v rámci SIMAGENY patřila hospodářským zvířatům – přehlídkám i technice určené pro chov.

Simagena je součástí výstavy Sima a je určena pro chovatele zvířat. Stále více se stává prostorem k obchodním jednáním. Přitahuje především ty, kdo chtějí najít nové obchodní kontakty a množství vystavených zvířat láká mnoho chovatelů. Letos měli možnost shlédnout celkem 400 kusů skotu z 220 farem, z nichž 20 % přijelo ze zahraničí (Belgie, Kanady, Dánska, Německa, Irska, Itálie, Lucemburska, Nizozemska a Švýcarska) Není divu, že podle průzkumu 42 % farmářů, kteří na výstaviště přijeli, chová doma skot.
O tom, že Francie je tradiční zemí i chovu ovcí svědčilo vystavených 110 ovcí čtyř plemen – charollais, texel, suffolk a Ille de France.

Dojná plemena
Na výstavě bylo k vidění celkem sedm dojných plemen skotu: holštýnské, montbeliarde, brown swiss, normandské, ayrshire, rotbund a flamande. Zvířata na Simageně pocházela jak přímo od farmářů, kteří reprezentovali vlastní chov a v mnoha případech je přijeli nabídnout k prodeji, tak z programů plemenářských firem, tentokrát silně zastoupených z Kanady a Švýcarska.
Plemeno montbeliarde zastupovalo kolem třiceti vystavených krav z různých chovů od jalovic po i sedmileté dojnice. K vidění byly dcery například po Joyexovi, Hectorovi a dalších. Ve Francii chovají celkem 1,5 milionu zvířat tohoto plemene, z toho je 700 tisíc krav. Průměrná užitkovost se pohybuje na úrovni 7441 kg mléka. Aktuálně se objevuje nabídka využívat býky plemene montbeliard ke křížení na ostatní dojná plemena, především holštýnky.
Nejpočetněji byli v Paříži zastoupeni holštýni. Jim patřil ring 1. a 2. března. Rozhodčím byl Pascal Lemire z Kanady a o jeho přízeň soutěžilo na dvě stě plemenic rozdělených podle věku do 21 sekcí. Hlavní šampiónkou výstavy se stala plemenice Belbens de Bois Seigneur (Rubens x Chief Mark x Sheik), , narozená 27. 7. 2001, nadojila za 289 dní 8376 kg mléka s 3,34 % bílkovin a 3,91 % tuku. Jako vícešampiónka se umístila Sapajou (Istar Aero x Bluff).
Mezi red holštýny byly zastoupeny dcery po Marsovi, Historianovi, Journalistovi ze švýcarského programu Salletaz Holstein + red. Vítězství získala nakonec dcera po Red Markerovi. Na programu byla i aukce, pořádaná firmou Semex.
Početně nevelké zastoupení mělo normandské plemeno. Farmář, který vystavoval čtyři prvotelky, je zároveň hodlal prodat. Za minimální cenu považoval 1500 eur.

Masná plemena
Z masných plemen vystavovali v pařížkém Villepinte hlavně chovatelé limousine. V rámci Simageny se utkali pod hlavičkou Eurolimousine. Vesměs šlo o zvířata z programu společnosti KBS Genetic, kteří přizvali k účasti i své partnery ze zahraničí: Německa, Velké Británie a dalších. Celkem se představilo v Paříži přes stovku limousinů. O vítězi rozhodoval Jim Goldie ze Skotska. Ocenění získala skupina potomků býka Lino. Šampiónem se stal býk Suisse B (Jordy x Duvalier).
Z dalších masných plemen hodnotili na Simageně i aubrac, salerse a blonde dÁquitaine. U posledně jmenovaného plemene návštěvníky zcela zaujal místní rekordman vážící 1640 kg, pětiletý Robinson po otci Mikado.

Větší farmy, více informací

Velikost farem pro chov skotu ve Francii vykazuje narůstající trend. Chovatelé se sdružují do zemědělských společností a kooperativů. Není výjimkou nalézt farmy o velikosti 200 hektarů se sto kusy skotu a kvótou 800 tisíc litrů mléka, které patří třem partnerům specializovaným na management stáda, pěstování obilí a horizontální operační management.
Technologický vývoj také transformoval životní styl na farmách, ať již s rotací volných víkendů nebo možností vzít si dovolenou, či absolvovat obchodní cestu, jakou je třeba i návštěva výstavy. Farmáři se stále více specializují, a tak roste i jejich potřeba informací.

Zařízení pro chov
Nabídka techniky pro chovatele skotu a ovcí naplňovala veškeré moderní trendy v chovu, jakými je volné ustájení, roštové podlahy, kejdové hospodářství i krmení směsnou krmnou dávkou.
V oblasti zařízení pro dojení byla nabídka široká od jednoduchých konví pro malé stáje po dojírny pro skot i ovce až k dojicím robotům, firem Fullwood Packo Group, Lely či Insentec. Chladicí tanky na mléko nabízela například společnost Serap ve velikostech od osmi po čtyřicet tisíc litrů. Vertikální z nerezu dominoval při vstupu do výstavní haly.
Sortiment doplňovaly chovatelské pomůcky, různé typy ohradníků a podobně. Pro výrobu krmiv byla nabídka rovněž kompletní, především se zaměřením na stavebnicové zařízení pro vlastní výrobu i úpravu krmiv.
Italská společnost Clim.Air 50 instalovala ve výstavní hale zařízení na dosoušení sena, které funguje na principu profukování nahřátého vzduchu balíky sena. Lze jej využít i pro velmi vlhké krmivo. V nabídce jsou typy jak pro kulaté, tak hranaté balíky. Pro kulaté o průměru 150 cm lze koupit zařízení s kapacitou až na 48 kusů. Malých hranatých 80 x 80x 120 cm lze sušit na největším typu najednou až 108.

Větší boxy i roboty
V nabídce pro ustájení dojného a masného skotu firmy sledují rovněž aktuální trendy. Volné boxové ustájení poskytuje maximální komfort. V Paříži nabízeli například pro dojnice boxy s rozměry o délce 210 cm a výšce 1,3 metru. Sortiment doplnily například matrace, rošty a kejdové systémy. Se zajímavou novinkou přišla firma Lely – její robot Discovery zajišťuje mobilní čištění roštů, je zárukou kvality a hygieny ve stáji, krávy neruší, instalace je jednoduchá a provozní náklady nízké.
Pro masná plemena nabízeli výrobci především krční samopoutací zábrany, krmítka na velké balíky objemných krmiv, napáječky nebo boxy pro příkrm telat.

Míchací krmné vozy
Podobně jako na jiných výstavách i v Paříži měli zájemci o míchací krmné vozy těžký výběr. Nabídka byla velmi široká a většina vystavujících firem ji pokryla i pokud jde o různé velikosti, i oba typy míchání – horizontální a vertikální. Velkou expozici v Paříži vybudovala francouzská společnost Bélair, italský Unifast nebo Zago s nabídkou řady King Feeder, včetně samojízdného. Německý Mayer nabízel Siloking o objemu 24 m3, Trioliet Solomixy 2 1400 a 1500 na 14 a 15 m3, Seko samochodný Self 600/205 a Tiger Self VM 205.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down