01.08.2021 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Párový a skupinový odchov mléčných telat

„Ve dvou se to lépe táhne.” O tom lze asi těžko pochybovat. Skot je stádově žijící zvíře - vždy tomu tak bylo a bude i nadále. Oddělení jedince od stáda nikdy nemá dobré následky. Přesto je v podmínkách mléčných chovů celosvětově realizován odchov telat v prvních měsících života dominantně systémem individuálního ustájení. Proč tomu tak je?

Všem nám je asi jasné, že individuální odchov není z pohledu welfare zcela optimální cestou a telata by zcela určitě byla spokojenější ve skupině. Na druhou stranu jsou zde naprosto jednoznačné argumenty, které individuální ustájení ospravedlňují - a to především s ohledem na zdraví zvířat. Telata se totiž rodí s prakticky nulovou imunitou, jelikož placenta skotu nedovoluje přechod imunoglobulinů z krve matky do krve plodu. To znamená, že telata po narození čelí riziku vysokého infekčního tlaku, proti kterému nemají žádnou obranu. A to až do prvního zásadního okamžiku, který bude určovat zdravotní stav telete po celý život - první napojení kolostra. Důvodem pro individuální ustájení je tak de-facto snaha o preventivní karanténu zvířat v období nejčastějšího výskytu infekčních onemocnění. Většina patogenů se mezi telaty šíří nejlépe přímým kontaktem a jeho zamezení je jednou z nejvíce efektivních a současně jednoduchých cest omezení plošného propuknutí onemocnění.

S pokračujícím rozvojem technologií, lepší kvalitou hygieny a sanitačních protokolů, rostoucím množstvím výzkumu, který se oproti minulosti mnohem výrazněji začal věnovat i kategorii telat, a především díky stále se zlepšujícímu managementu v chovech, se dnes otevírají cesty, jak odchovávat telata v párovém/skupinovém ustájení tak, aby současně nedošlo ke zhoršení zdravotního stavu telat. Jako souhrnný termín se v článku bude pro tyto dva typy odchovu používat pojem "sociální ustájení/odchov...

Ing. Tomáš Novotný

MTS spol. s r.o.

Kompletní článek naleznete v příloze Našeho chovu: "Jak na správný odchov telat", která vyšla v srpnu 2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down