Plemeno parthenaise pochází stejně jako mnoho kontinentálních plemen z Francie, je jedním z nejstarších francouzských plemen. Plemenná kniha byla založena v roce 1893. Srst zvířat má barvu pšenice se světlejším odstínem okolo očí, mulce, a na spodní části těla, býci bývají tmavší s téměř černou srstí na krku, plecích a hlavě. Charakteristickým pro plemeno je velký tělesný rámec, ale také dobrá plodnost, pravidelné a snadné telení a odolnost a životaschopnost telat. Krávy mají vynikající mateřské vlastnosti a vysokou mléčnost, což znamená dobrý růst telat. Maso plemen je vynikající, šťavnaté s nízkým obsahem cholesterolu.
Výška v kohoutku dospělé krávy je 130 až 135 cm a hmotnost 700 až 1 000 kg, hmotnost dospělého býka bývá 950 až 1400 kg.
Porody jsou u většiny zvířat (94 %) snadné a hmotnost novorozených telat bývá podle pohlaví 41–44 kg i 45 kg. Zvířata parthenais se dobře adaptují na různé klimatické podmínky a jsou velmi dobře odolná vůči chorobám, jsou chodivá, dobře využívají i horší pastevu a neničí půdu a porosty.
Plemeno bylo z Francie vyvezeno do Belgie, Irska, Nizozemska a Velké Británie a dalších zemí, jako je Kanada, USA, Mexiko, Austrálie a Nový Zéland i k nám.
Do České republiky byla první zvířata importována na konci roku 2009 do chovu společnosti Montážně-obchodní firma, a. s., na farmu Bučický Mlýn. V současné době je v ČR asi deset chovatelů plemene parthenaise a jejich stáda mají velikost od několika kusů po desítky zvířat. Velikosti našich chovů a počtu krav odpovídá i to, že se v nich ročně narodí maximálně třicet telat.
V osmém letošním čísle časopisu Náš chov se dočtete i to, jak se daří plemeni na farmách v Mezihoří, Vojovicích i ve Zvíkově.*