10.06.2022 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pastevní systém starý jako svět

V týdeníku Zemědělec č. 23 jsme přinesli první část rozhovoru s Wenzelem Lobkowiczem, který v Drahenicích na Příbramsku uplatňuje u masného skotu aberdeen angus regenerativní pastvu. Zvířata přehání každý den, pozoruje zvyšující se úživnost svých pastvin a hospodaření prosperuje. Hlavním benefitem tohoto systému je prodloužení doby, kdy mají zvířata dostatek rozmanité potravy a nemusí se přikrmovat.

Kolik práce zabere přehánět stádo na pastvině každý den a jak u vás mají zvířata zajištěný přístup k vodě?

Když jsme s regenerativní pastvou v roce 2017 začínali, bylo u nás velké sucho. Už v roce 2019 jsme tímto způsobem pastvy pásli až do 16. října bez přikrmování. Překvapilo mě, že soused, který má podobné stádo jako já a stejně tak velkou plochu, začal přikrmovat už na konci srpna. V roce 2021 jsem dokonce začal přikrmovat až v polovině listopadu. Samozřejmě krmit senem jsou náklady navíc, pokud jde o naftu, stroje, práci. V našem způsobu pastvy zabere převádění zvířat jednomu člověku zhruba 45 minut. Navíc až čtyřikrát denně kontrolujeme, zda mají zvířata dostatek vody. Bohužel ji musíme čerpat. Po celé pastvině máme rozvedené potrubí, dostaneme se zhruba do osmdesáti pěti procent míst. U zbývající části necháváme zvířatům malý koridor pro přístup k vodě. Není to ideální řešení, ale funguje. Mohl bych vodu vozit traktorem, ale jezdím na pastviny co nejméně, protože každý pojezd navíc zhutňuje půdu.

Celou druhou část rozhovoru včetně pozvánky na obhlídku regenerativní pastvy v Drahenicích 23. června naleznete v Zemědělci č. 24.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down