Produkce zdravých a vitálních selat je předpokladem pro úspěšný chov prasat. Zajištění správné péče o selata během období mléčné výživy má vliv na jejich další růst a vývoj po odstavu. Pojem správná péče zahrnuje soubor opatření z hlediska hygienického, výživy, technologie, péče o selata i welfare.
Pro přežití selete od narození do odstavu je rozhodující hmotnost selete při narození. Za optimální se považuje hmotnost 1,3–1,6 kg. Hmotnost pod jeden kilogram je považována za kritickou. Pokud sele s touto nízkou hmotností neuhyne do odstavu, ovlivní nízká porodní hmotnost jeho další vývoj. Takové sele dosahuje jatečné hmotnosti později než sele s normální porodní hmotností, jeho výkrm trvá déle a pro chovatele znamená náklady na ustájení a krmení navíc. Nízká porodní hmotnost způsobuje až dvě třetiny ztrát selat úhynem, horší výsledky v odchovu a ve výkrmu, které snižují rentabilitu podniku.
Zajištění hygienicky bezpečného prostředí pro selata souvisí s dodržením všech opatření prováděných na porodnách již před narozením selat. Největší zdravotní riziko u selat po narození představují průjmová onemocnění. Proti většině střevních onemocnění jsou selata chráněna díky mlezivu. Při jeho nedostatku dochází k pomnožení škodlivé střevní mikroflóry a ztrátě schopnosti vstřebávat živiny. Hlavním patogenem jsou enterotoxické kmeny E. coli, ale také transmisivní virová gastroenteritida, rotaviry, Clostridium perfringens typu C a z parazitů především Isospora suis.
Období od narození selete do jeho odstavu má významný vliv na jeho další vývoj v předvýkrmu a výkrmu nebo na jeho využití v reprodukci. Výživa po narození je nejprve zajištěna mlezivem, poté mlékem, příkrmem v době kojení a dále pak postupným přechodem na kompletní krmnou směs. Během období mléčné výživy je cílem chovatele naučit selata co nejdříve konzumovat pevné krmivo. Pro selata se vyrábí kompletní krmná směs, která pro tyto účely obsahuje sušené odtučněné mléko, čímž se přizpůsobuje enzymatickému stavu trávicího traktu selat. Komponenty použité pro výrobu těchto krmných směsí musí být kvalitní, dobře stravitelné a, pro zvýšení atraktivnosti, jsou doplněné o zchutňující látky (cukr, sacharin, vanilka, koriandr). Charakteristický je nízký obsah vlákniny a naopak vysoký podíl bílkovin.
Minimální standardy pro ochranu kategorie prasat ve věku od narození do odstavu stanoví následující podmínky:
• V porodním kotci pro selata musí být zajištěn dostatečný prostor pro jejich přirozený pohyb a zejména pro to, aby mohla být bez obtíží kojena nebo napájena.
• Musí mít přístup na suchou plochu pro ležení, kde mohou odpočívat současně a kam nemá prasnice přístup (týká se období od narození do odstavu).
• Při umístění zdroje tepla - nesmí škodit prasnici.
• Odstav selat je možno provádět nejdříve ve věku 21 dnů, standardně 28 dnů s výjimkou v případech možného ohrožení prasnice či selat.
• Odstav je možno provést ve věku 14 dnů za předpokladu, že jsou selata umístěna do prostoru dostatečně izolovaného od prasnic, aby se minimalizovala možnost jejich nákazy a do prostoru, který byl před jejich ustájením řádně vydezinfikován.
• Krácení části ocasu a stejnoměrné snižování špičáků selat obroušením nebo extirpací s ponecháním hladkého intaktního povrchu se nesmí provádět rutinně, ale pouze v případech, jestliže se prokáže poranění struků prasnice nebo uší a ocasů ostatních prasat. Dříve, než se přistoupí k těmto zákrokům, musí se přijmout jiná opatření, která brání okusování ocasů a jiným poruchám chování, přičemž se berou v úvahu podmínky prostředí a hustota osazení stáje. Z tohoto důvodu se musí změnit nevhodné podmínky prostředí nebo způsob ustájení.*
Více se dočtete v červnovém čísle časopisu Náš chov