25.02.2016 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plavý akvitánský skot - plemeno měsíce

Plemenem měsíce února v časopise Náš chov je plavý akvitánský skot neboli blonde d´Aquitaine. Jde o intenzivní masné plemeno s vynikající růstovou schopností. Chovatel a odborník na masný skot Karel Šeba sestavil přehled toho nejdůležitějšího, co o tomto plemeni víme: aktuální šlechtitelský program a chovný cíl, přehled užitkovosti, vývoj chovu ve Francii a v ČR a další. Vše přináší únorové číslo Našeho chovu.

Plemeno blonde d´Aquitaine je intenzivní masné plemeno. Vyniká růstovou schopností a vynikající masnou užitkovostí. Proto musíme počítat s tím, že je náročné na výživu a ostatní chovatelské podmínky, které mu proto musíme připravit. Pokud je dokážeme splnit, odvděčí se chovateli masnou užitkovosti, a tím i vysokou ekonomikou  chovu.

„Blonde d´Aquitaine je plemeno relativně mladé“. Touto větou začíná většina článků o plemeni u nás. Hned v zápětí se ale nabízí otázka: Kde se toto „mladé“ plemeno vzalo? Určitě nespadlo z čista jasna z nebe. Dostupné informace však hovoří o tom, že historie plemene je daleko složitější a také podstatně starší, než je uváděný rok 1962. Tedy rok oficiálního založení plemenné knihy blonde d´Aquitaine (dále jen BA). Jako základ pro založení nové plemenné knihy BA posloužila tři původní plemena chovaná v oblasti Aquitaine, a to garonnais, qurcy a blond des Pyrénées, respektive došlo ke sloučení plemenných knih těchto plemen.

Do roku 1989 bylo toto plemeno našim chovatelům známé především z obrázků. Návštěvníci pravidelných veřejných přehlídek plemenných býků na ISB Hradištko (tehdy v majetku Státního plemenářského podniku)  mohli od roku 1989 dva zástupce plemene blonde d´ Aquitaine vidět jedině tam. Francouzská plemena charolais a limousin byla v té době chovatelské veřejnosti známa daleko víc, dostupné byly také jejich inseminační dávky. Blond byl v té době u nás i v okolních zemích Polsku, Maďarsku i Německu tak trochu exotické plemeno.  Koncem osmdesátých let bylo Maďarsko v chovu masného skotu dál než ČR. Proto se z Maďarska před rokem 1989 a počátkem devadesátých let importovaly dávky většiny masných plemen i plemenné jalovice.*

(foto Karel Melger)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down