Přeštické černostrakaté prase, které bylo vyšlechtěno v západních Čechách, je od roku 1994 zařazeno mezi genetické zdroje zvířat a pro jeho chov platí speciální podmínky. Populace genetického zdroje je udržována podle zásad, formulovaných v metodice schválené Ministerstvem zemědělství. Cílem chovu je stabilizace sledovaných užitkových znaků na při zachování plemenného i užitkového typu, pevné konstituce a dalších specifických vlastností plemene.
V roce 1995 tvořilo populaci přeštických prasat 381 prasnice. Kritické období pro chov plemene byly roky 2010 až 2011, kdy počty prasnic klesly pod 200 kusů. S podporou chovatelů se podařilo populaci rozšířit, a tak k poslednímu prosinci roku 2024 se u nás chová 475 prasnic, z nichž se 398 kusů eviduje jako genetický zdroj, a 47 kanců. V populaci kanců je celkem deset linií, přičemž ve čtyřech jsou pouze tři kanci. Jedná se o linie Sokolík, Pirátek, Akoga a Wiskont.
Z celkového počtu dvaceti chovů mají tři z nich status nukleového chovu. Co se týká počtu prasnic v jednotlivých chovech, více než 50 plemenic evidují pouze tři chovy, do deseti prasnic mají v osmi chovech. V malých populacích je rizikem vysoký inbreeding. držení populace na co nejnižší úrovni příbuzenské plemenitby vyžaduje pečlivou práci a plánování připařovacích plánů. Ty připravuje Svaz chovatelů prasat na základě výpočtu příbuznosti konkrétních zvířat a doporučení nejvhodnějších rodičovských párů. V roce 2024 byla úroveň inbreedingu u prasnic i kanců na úrovni do osmi procent.
Co se týká reprodukčních znaků, u přeštického černostrakatého plemene odpovídají průměrné úrovni, tj. 11,3 selat/vrh všech narozených, 10,4 selat/vrh narozených živě a 9,1 selat/vrh dochovaných. V porovnání s rokem 2023 sice došlo k mírnému zlepšení těchto ukazatelů, ale chovného cíle nedosahují. Některým liniím proto bude potřeba věnovat více pozornosti. Mezidobí dosahuje průměrné hodnoty 162,9 dní. Produkční ukazatele sledované v testu vlastní užitkovosti byly v roce 2024 na úrovni: výška tuku 9,47 mm, 55,9 % libového masa (přepočet na 100 kg hmotnosti) a přírůstek 578,5 g/den.
V rámci platné metodiky se na pracovišti Výzkumného ústavu živočišné výroby v Kostelci nad Orlicí provádí kryokonzervace spermatu kanců přeštického černostrakatého plemene. V roce 2024 bylo zamrazeno 1 600 pejet od šesti kanců, čtyři kanci jsou umístěni na ISK v Kostelci nad Orlicí a dva na ISK Brná.
Chov přeštického černostrakatého prasete bude i v budoucnosti čelit řadě výzev. Velkým nebezpečím je zejména africký mor prasat, ale i další nákazy, například slintavka a kulhavka. Vzhledem k velikosti populace je třeba snožovat riziko zvyšování inbreedingu pečlivou tvorbou připařovacích plánů a jejich dodržování.*