Kombinované plemeno s převažující masnou užitkovostí, vyšlechtěné v Anglii s dlouholetou historií, to je plemeno ovcí clun forest. V České republice není historie tohoto plemene dlouhá, clun forest zahájil svou pouť k českým chovatelům teprve před deseti lety. Z původních několika importovaných ovcí, které by se daly spočítat na prstech rukou, vznikla současná již více než třísethlavá populace clun forestovských bahnic (pouze zvířata zapojená do KU).
Popularita tohoto plemene je rok od roku větší. Lví podíl na tom má nejen samotné plemeno, ale i velmi akční Klub chovatelů ovcí clun forest. Jeho členy najdete na téměř každé větší výstavě v České republice.
Clun forest získává srdce českých chovatelů nejen svým, pro ovci netradičním zjevem – se vzpřímenýma ušima připomíná lamu, ale i vynikajícím mateřským instinktem bahnic, které své mládě nikdy neopustí. Ovce jsou klidné, mléčné, není problém odchovat 40kilogramová jehňata ve sto dnech jen na trávě.
Příznivci tohoto raného, odolného a plodného plemene středního až většího tělesného rámce se v říjnu sešli na výstavišti v Lysé nad Labem, aby přihlíželi třetímu národnímu šampionátu, který probíhal současně s IV. národním šampionátem romanovských ovcí. Klub chovatelů ovcí clun forest zde letos úzce spolupracoval na organizaci celého šampionátu s Klubem chovatelů romanovských ovcí – členové obou klubů odvedli skvělou organizační práci. Spojovacím prvkem obou národních šampionátů ovcí byla předsedkyně klubu clun forest a zároveň členka výboru Klubu romanovských ovcí Michaela Kvisová, na jejíž farmě se dlouhodobě chovají obě zmiňovaná plemena.
V pátek, den před konáním šampionátu, se konal elitní nákupní trh beránků clun forest. Trhu se zúčastnilo 18 beránků, hodnotitelem byl předseda Svazu chovatelů ovcí a koz (SCHOK), z. s., Ing. Vít Mareš.
K hodnocení ovcí clun forest na šampionátu v sobotu byl klubem přizván Ing. Josef Šlejtr. Ač sám chovatel romanovek, zhostil se svého úkolu hodnotit jiné plemeno velmi zodpovědně.*
Více si přečtete v listopadovém Farmáři