Plemeno wagyu pochází z původního asijského skotu a jeho jméno zní japonský skot, protože „wa“ znamená japonský a „gyu“ kráva. Zvířata plemene byla původně používána jako tažná zvířata nebo soumaři v zemědělství a byla vybírána pro fyzickou vytrvalost. Upřednostňovala se zvířata s více vnitřními svalovými tukovými buňkami, tzv. mramorováním, které je snadno dostupným zdrojem energie. Proto má moderní wague mimo jiné vlastnosti také tak vynikající, mramorované maso.
Wagyu je rohatý plášťově zbarvený černý nebo červený skot zhruba středního tělesného rámce. Wagyu se dokáže se bez problémů přizpůsobit mnoha klimatickým podmínkám, proto se chová na všech kontinentech ve více než 30 zemích světa (a to přestoře se z Japonska živá zvířata po prvních exportech na konci sedsmdesátých let minuléhoi století do USA vyvážet nesměla, ale právě tato zvířata se stala základem chovu wagyu mimo Japonsko). Telata mají nižší porodní hmotnost, a proto jsou porody snadné. Plemeno je rané a plemenní býci býci mohou mít ve stádě až o 50 % více krav než většina ostatních plemen.
Skot wagyu má pravděpodobně to nejlepší maso na světě, je jemné a vysoce mramorované, s nízkým bodem tání tuku, šťavnaté. Maso wagyu je také zdravější než hovězí maso z jiných plemen díky vyššímu poměru mononenasycených mastných kyselin ve srovnání s nasycenými mastnými kyselinami. I kříženci (aberdeen angus) dosahují vynikající a jedinečné kvality masa. Maso wagyu je drahé, ale přesto se chov čistokrevného plemene rozvíjí, jsou spotřebitelé, kteří si rádi za vynikající kulinářský zážitek připlatí.
Do České republiky byl první import embryí plemene wagyu uskutečněn v roce 2008 na farmu společnosti ERC s. r. o. Pardubice do Mnětic Ten se stal největším chovem wagygu, produkuje plemenná zvířata, inseminační dávky i embrya. I další chovatelé se přidávají.