18.09.2018 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plemeny desítky budou norik a slezský norik

Norický kůň je chladnokrevník mohutného rámce, pracovitý a schopný zdolávat při práci v lese i špatně schůdný terén. Má klidnou povahu a dobrou ovladatelnost. Slezský norik je jemnější a má menší tělesný rámec, ale velmi pevnou konstitucí. Rád pracuje, má dobrý charakter, je pohyblivý a výborně zvládá chůzi i práci ve svažitých terénech. Po roce 1996 byl slezský norik zařazen do ochrany genových zdrojů. Obě plemena se dají využít i jako jako jezdecký kůň a pro hiporehabilitaci.

Dozvíte se o historii a původu norika i vzniku  slezského norika, o jejich charakteristice a využití. Dokonce si přečtete i zajímavé informace o norikovi muráňského typu a jeho využívání na Slovensku. Chov chladnokrevníků u nich doma popsali zástupci hřebčínů Jeníkov, Hradčany, Klokočov i střediska chovu koní Dobšiná.

Kam za noriky

Největším soustředěným chovem norika v Čechách je hřebčín Jeníkov u Hořic v Podkrkonoší. Noriky můžete vidět také na farmě Bulovka u Frýdlantu Čechách nebo třeba v Sukoradech.

Kam za slezskými noriky

Velkým chovným centrem tohoto chladnokrevníka je hřebčín Klokočov, mezi další větší významnější chovy patří výzkumné Centrum rozvoje chovu slezského norika Hradčany  i chovy na Ostřetíně.*

Podrobněji v časopisu Náš chov 10/2018.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down