05.06.2024 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Po stovkách let se koně Převalského vrátili do Zlaté stepi v Kazachstánu  

Tříletá Zeta II, čtyřletá Ypsilonka a stejně starý Zorro – to jsou jména prvních koní Převalského, které Zoo Praha ve spolupráci s Armádou České republiky dopravila do Kazachstánu.

Trojice koní vyběhla ve zmíněném pořadí z transportních beden do aklimatizačních ohrad v 18.40 hodin místního času.

„Čelili jsme mnoha problémům, ale přesto jsme tři ‚převaláky‘ úspěšně dopravili na vzdálenost více než čtyř tisíc kilometrů z Prahy do středního Kazachstánu,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Je třeba si také uvědomit, že od zrodu myšlenky projektu k vypuštění koní uběhl velmi krátký čas, během kterého jsme čelili i dalším potížím, mimo jiné povodním v Altyn Dala. Všem zúčastněným a našim partnerským organizacím patří velký dík.“

Obnovená populace v zemi svých předků

Tři „převaláci“, které odchovala Zoo Praha, si nyní budou v reintrodukčním centru Alibi zvykat na život ve Zlaté stepi (Altyn Dala). Poté se stanou zakladateli obnovené populace v zemi svých předků. Ve čtvrtek se k nim připojí další klisny, které poletí rovněž strojem CASA Armády ČR z Berlína.

Jako první byla klisna Zeta II vypuštěna proto, že její jméno upomíná na slavnou pražskou klisnu Zetu, která se v Mongolsku stala matkou velkého množství hříbat a dožila se rekordního věku. Po ní vyběhla z transportní bedny Ypsilonka a následoval mladý hřebec Zorro.

Dlouhá cesta

Trojice koní zvládla transport z chovné stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově. Následoval 15 hodin dlouhý let z Letiště Praha-Kbely s mezipřistáními v Istanbulu a a Baku. V 8.20 místního času dosedla CASA na ještě do nedávna opuštěnou letištní plochu v Arkalyku ve středním Kazachstánu. Po vykládce koní a jejich naložení jeřábem na Kamazy putovala kolona aut s koňmi na korbě a policejním doprovodem přes osm hodin často náročným terénem. Došlo i na brod přes řeku. Celkem koně urazili vzdálenost zhruba 4500 kilometrů.

Historie

Divoký kůň Převalského (Equus przewalskii) byl objeven ruským geografem Nikolajem Prževalským a následně popsán Ivanem Semjonovičem Poljakovem roku 1881. Přes své původní velké teritorium ve stepích Střední Asie včetně Kazachstánu, v době svého objevení přežíval tento druh pouze v západní části Mongolska.

Historie chovu koně Převalského v ČR se začala psát v roce 1921. Tehdy věhlasný profesor František Bílek z někdejší Zemědělské fakulty, která byla pod ČVUT, dovezl z tehdejšího Halle an der Saale v Sasku tři koně Převalského, které nakoupil z vlastních prostředků. Přivezl je na školní statek zemědělské školy v Praze-Uhříněvsi.*

Více o projektu: zoopraha.cz/kazachstan-2024

Podle tiskové zprávy 

Foto Václav Šilha, Zoo Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down