03.10.2016 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počasí letos zařídil předseda

Letošní třínácté pokračování Dne českého strakatého skotu v Radešínské Svratce se podařilo, ale mělo stále v povědomí hořkou květnovou událost – tragickou smrt zakladatele výstavy, dnes již bývalého předsedy Svazu chovatelů českého strakatého skotu Romana Šustáčka.

Potleskem ve stoje všichni přítomní vyjádřili čest památce a odkazu Romana Šustáčka.

Současný předseda Svazu chovatelů českého strakatého skotu Marian Bílý pronesl, že to krásné počasí, které doprovázelo celé konání akce, zařídil právě Roman, který se zhora na vše jistě dívá. Zřejmě by byl i s letošní národní výstavou spokojen – z původní malé výstavy strakatého skotu konané v roce 1994 vznikla akce přinejmenším středoevropského významu. Dokládá to např. návštěvnost mezinárodních delegací – kromě zahraničních rozhodčích ze Slovenska a Itálie dorazili také Němci, Rakušané (Ing. Richard Pichler), Poláci (Dr. Władysław Brejta, viceprezident polské asociace chovatelů simentálského skotu), Chorvaté, Srbové, Nizozemci, zastupci Zambie a další. Ministr zemědělství Marian Jurečka zahajoval výstavu symbolickým přípitkem – mlékem.

„Práci ministra dělám třetím rokem a jsem tedy potřetí v Radešínské Svratce – nejsme v „jakémsi“ hlavním městě strakatého skotu, ale jsme v hlavním městě straktého skotu!

To co tady dokázali pořadatelé vybudovat si zaslouží obdiv a je potřeba smeknout.

Jsme ve složité situaci. Taková krizová situace v zemědělství nebyla desítky let, sešlo se mnoho faktorů – propady cen, loňské sucho, letošní mrazy… ale troufám si tvrdit, že už vidíme světlo na konci tunelu. Zastavil se propad cen mléka a ty se otáčejí k vyšším hodnotám. Máme signály z ostatních států, kde sledujeme poptávku na trhu. Věřím tomu, že bychom na konci roku mohli být v ČR na průměrné ceně nad sedmi korunami za litr. Děláme také vše pro posílení postavení domácích produktů a českých potravin na trhu, hledáme také prostor pro export do zahraničí. Věřím, že všechny tyto faktory se promítnou pozitivně, aby nebyli podniky, ktreré uvažují opustit živočišnou výrobu. Ministerstvo i vláda udělala několik opatření, které v součtu činí přes 4 miliardy korun. Byť s tím máme vrásky na čele vy i my, věřím, že většinu budete mít do konce roku na svých útech, tak aby rok končil v černých číslech,“ sdělil všem přítomným ministr zemědělství Marian Jurečka.

 

Kombinované české strakaté

Ve spolupráci Českomoravské společnosti chovatelů a Svazu chovatelů českého strakatého skotu letos došlo k zlepšení podmínek pro zvířata i ošetřovatele. V mycích (fittingových) boxech i na dalších exponovaných plochách byla instalována plastová podlaha. Osvědčila se také poutací zábrana před předvadištěm.

„V katalogu bylo přes 80 plemenic, což je také dobré číslo, chci pochválit také dobrou přípravu zvířat i vodiče. Jsem rád, že vystavená zvířata ztělesnila kombinovaný typ českého strakatého plemene. Maso se s mlékem dobře snoubí, potěšil mne i tělesný rámec,“ zhodnotil předseda svazu Marian Bílý.

Pozorný návštěvník si jistě všiml, jaký způsobem byla zvířata voděna především mladými studenty a studentkami. Naprosto profesionálně a tak jak je to v chovatelských velmocech obvyklé. Za to je třeba zmínit a udělit poklonu studentům a vedení Střední zemědělské školy v Poděbradech. Ti mimo jiné spolupracují s Nahořanskou, a. s. jejíž reprezentantky vyhrály, co se dalo. Že by to bylo také o kvalitě předvádění? Jistě ano.

Největší účast v historii

„Návštěvností to byla zatím největší akce, zástupci vystavujících firem byli velice spokojeni. Zaznamenal jsem letos velký zájem o vše, co se týká zvířat. Podle slov přítomných Němců a Rakušanů jsou zvířata prostě porovnatelná s evropskou špičkou. Čeho si cením – především hojné účasti jak chovatelů, tak veřejnosti, ale také dětí a mládeže. Je třeba ocenit práci specialistů ze Zemědělského svazu, kteří se celý den dětem věnovali. Zemědělskou stezkou prošlo 1200 dětí, což je obdivuhodné,“ zhodnotil ředitel svazu Pavel Král.

„Bez nějakého chlubení lze výstavu považovat za evropskou, pozoruji jasný posun v plemeni.

S volbou šampionky jsem také spokojen, taková Berta ze Svratky je zřejmě jen jedna – mezinárodní rozhodčí myslím nebyli nijak ovlivněni sentimentem a přece ji zvolili. Vůbec jejich práce byla profesionální – tentokrát jsem nezaznamenal žádné připomínky k výsledkům, ani půl slova dotčení, naopak chválu chovatelů.

Je třeba veřejně poděkovat všem, kteří se podíleli na organizaci, jak vedení a pracovníkům svazu, tak všem z akciové společnosti Proagro Radešínská Svratka, ale i spolupracujícím firmám, studentům z Lanškrouna a Poděbrad, všem partnerům a dalším, “ dodává současný předseda svazu Marian Bílý.

Celý článek najdete v Našem chovu 10/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down