17.07.2023 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podnik musí stát na více nohách

Zemědělské družstvo Kunžak hospodaří nedaleko Jindřichova Hradce na výměře 2160 hektarů zemědělské půdy, z nichž připadá 965 ha na půdu ornou. Zabývá se klasickou zemědělskou výrobou, tedy rostlinnou a živočišnou, provozuje bioplynovou stanici a nabízí i služby v zemědělství a autodopravě. Jak komentuje bývalý předseda družstva Zdeněk Zámečník, podnik musí stát na více nohách neboli diverzifikovat svoje činnosti.

Podíl orné půdy v podniku je poměrně malý, více než polovina výměry připadá na trvalé travní porosty. „Z toho vyplývá i orientace na chov skotu a výrobu bioplynu,“ konstatoval zástupce družstva.

Na orné půdě se podle jeho slov pěstují obilniny (ječmen, pšenice a triticale) zhruba na 450 hektarech, řepka na sto hektarech a brambory na stejné ploše (z nich připadá 65 ha na průmyslové odrůdy a 35 ha na konzumní). Kukuřici na siláž najdeme na 250 hektarech, zhruba 60 ha patří luskoobilným směskám.

 

Několik středisek

V Kunžaku je hlavní středisko podniku, zde je soustředěn chov dojnic včetně telat na mléčné výživě, bioplynová stanice, dílny, bramborárna a loupárna, sklad obilí, suška a výrobna krmných směsí. Ve středisku Člunek je ustájen mladý skot, výkrm skotu a chov prasat na dvou farmách – v Mostech a Střížovicích se chová skot bez tržní produkce mléka v počtu 300 matek plemene masný simentál.

„Dříve jsme provozovali středisek s chovem skotu víc, a bylo to velmi neefektivní, stále se někam s něčím přejíždělo. Proto investice od roku 2009 směřovaly především do stavby nových stájí v Kunžaku a ve Člunku,“ vysvětluje Zdeněk Zámečník. A vypočítává, za posledních 14 let se postavilo pět nových stájí, v roce 2009 výkrmna skotu s kapacitou 200 kusů a zimoviště pro 250 kusů masného skotu. V roce 2014 vyrostla v Kunžaku hala pro 308 dojnic a v roce 2016 se do nových prostor jalovárny v Kunžaku přestěhovaly jalovice.

 

Stabilní dávka

V dojeném systému chovají v Kunžaku zhruba 350 krav plemene české strakaté s průměrnou užitkovostí na úrovni 23,5 litru na dojenou krávu a den s obsahem složek na úrovni 4,5 procenta tuku a 3,8 % bílkovin. Jak říká Zdeněk Zámečník, nehoní se za rekordy v užitkovosti, důležité jsou pro ně složky v mléce, zdraví a dobrá reprodukce plemenic.

„Navíc v podmínkách, které máme, by ani vysoké užitkovosti nedávaly smysl. Vzhledem k živinově chudším senážím bychom museli dávku dohánět koncentráty, to nechceme a navíc by to bylo velice drahé. To ale neznamená, že je pro nás výroba mléka okrajová. Naopak, je to jedna z komodit, která pravidelně přináší peníze do podnikové kasy, i když cena aktuálně klesá. Zatímco v prosinci loňského roku jsme měli bezmála 15 korun za litr, dnes máme jen 11,42 Kč,“ konstatuje představitel družstva s tím, že surovinu dodávají přes MHD Jih do jihočeské Madety, denně se jedná zhruba o 6300 litrů.

Další komoditou podniku je maso, a to jak hovězí, tak ve velmi malé míře i vepřové. „Chov prasat ale pomalu uzavíráme, už je v podstatě jen pro naši vlastní potřebu,“ konstatuje Zdeněk Zámečník s tím, že bohužel výkrm není v jejich podmínkách ekonomický a v případě pokračování by byly nutné značné investice.

Ve výkrmu skotu se potkávají telata z masného i dojeného systému, která nezůstávají v obratu či se neprodají jako zástav.

V oblasti výživy spolupracuje ZD Kunžak již více než dvacet let se společností Fides Agro, spol. s r. o., konkrétně s Ing. Miroslavem Lepeškou. Ten se kromě tvorby krmných dávek a dodávání přípravků zabývá také poradenstvím v chovu. Zhruba jednou měsíčně se tak konají kontrolní dny, na kterých se zhodnotí uplynulé období, naplánují se další kroky, případně dojde k přepočítání krmných dávek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down