29.07.2013 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podnik s jasnou vizí

Společnost ZOPOS Přestavlky, a. s. patří k jedněm z mála podniků, které se snaží živočišnou výrobu nejen zachovat, ale dále ji i rozšiřovat. V případě chovatelů z Rychnovska to samozřejmě platí i o chovu prasat, kde v posledních deseti letech stále navyšují stavy zvířat. Podle slov ředitele společnosti Ing. Zbyňka Myšáka k překonání krize v sektoru výroby vepřového masa napomohla nejen modernizace provozu, která přinesla zvýšení produktivity práce, ale zejména pořízení vlastní míchárny krmných směsí. Ušetří i za inseminační dávky, které si odebírají od svých čtyř kanců a nakonec i za nad rámec prevence realizovaná veterinární ošetření.

Předchozí řádky jistě nenechají nikoho na pochybách, že rostlinná výroba akciové společnosti ZOPOS Přestavlky je podřízena živočišné. Jedinou tržní plodinou je řepka, obiloviny skončí v podnikové míchárně krmných směsí. Z celkového měsíčního objemu 450 tun směsí je 70 % určeno prasatům, zbývající podíl připadá skotu.
Pokud jde o konkrétní čísla, tak chov prasat reprezentuje bezmála 440 plemenic (včetně prasniček), roční produkce jatečných prasat je pak na úrovni 10 500 kusů. Chov skotu zahrnuje 1707 kusů českého strakatého skotu (z toho 590 dojnic) za účelem produkce mléka a hovězího masa. Část produkce vepřového a hovězího masa, včetně uzenin z vlastní výrobny východočeská zemědělská společnost nabízí ve svých podnikových prodejnách. Dalším faktorem zefektivňujícím živočišnou výrobu je i zprovoznění bioplynové stanice, v níž mimo jiné zhodnotí i kejdu a zbytky krmiv.
„Chybí dlouhodobá koncepce zemědělství a podpora státu – pod ekonomickým tlakem se podniky přeorientovávají na rostlinnou produkci. Přitom fungující živočišná výroba přináší zaměstnanost a potraviny,“ říká ředitel společnosti Ing. Zbyněk Myšák.
Více se dočtete v zářijovém vydání časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down