11.08.2003 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podojí za vás astronaut

Nový dojicí robot Lely ASTRONAUT® E bude představen na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích.

V návaznosti na úspěchy současných dojicích robotů soustředila firma Lely pozornost na další zvýšení životnosti, jakož i na snížení provozních nákladů, při zohlednění aspektů ochrany životního prostředí. Nejnovější řada dojicího robota Astronaut se pyšní označením Evolution a to česky znamená vývoj či pokrok.
Krok vpřed v robotizovaném dojení výrobce skutečně udělal. Prezentuje stroj s redukovanou spotřebou energie, zvýšeným výkonem a menší náročností na údržbu. U nejlepšího modelu jsou vyrobeny všechny součásti, u nichž by mohlo v mnohaletém provozu docházet ke korozi, z nerezové oceli. Firma poskytuje desetiletou záruku na rám a plochu stání, pět let na motor čisticích válečků, bezolejový kompresor i vývěvu.
Centrální odvod mléka z prvních střiků, zlepšená hygiena a redukovaná spotřeba dezinfekčního roztoku šetří nejen farmářovy peníze, ale má navíc příznivý vliv k životnímu prostředí. Gumové obložení boxu robota nabízí více komfortu pro krávy a dělá návštěvu robota pro dojnice atraktivnější. Nové spirálovitě formované kartáčky pro čištění struků vynikají dobrou čistící schopností a poskytují také dostatečnou stimulaci a nástup ejekčního (spouštěcího) reflexu dojnic. Robot je vyvinut ve dvou řešeních – pro menší plemena a plemena s velkým tělesným rámcem. V přístoji je zabudován nový centrální čisticí a oznamovací systém, který ukládá do paměti manažerského programu případné alarmy, aby vždy zaručil informování servisního mechanika o stavu a výkonnosti robota. Systém umožňuje automatické ohlašování alarmů přes pevnou i mobilní telefonní linku. Automatika také vyhodnocuje závažnost problému a hlášení může být podáno ve stanoveném denním čase. Pro optimální funkci pneumaticky poháněných dílů robota a jakost nadojeného mléka je důležitá kvalita a vlhkost vzduchu produkovaného kompresorem, kterou zaznamenává příslušné čidlo rovněž spolupracující s paměťovým modulem manažerského programu.
Systém dojení Astronaut bude k vidění od 28. srpna na Zemi živitelce v Českých Budějovicích. Prvním čtyřem zemědělským podnikům v České republice jej společnost dodá v říjnu 2003. S odstartováním prodeje nabídne firma Lely svým zákazníkům opět jednotný koncept plně automatického dojení a upevní tím svou silnou pozici na trhu s automatickými dojicími systémy.

Lukáš Rytina

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down