06.05.2022 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora evropských bílkovinných zdrojů

Evropský hodnotový řetězec bílkovin vyzývá Evropskou komisi a členské státy k přijetí opatření. Zúčastněné strany – COPA & COGECA, FEFAC a EUROSEEDS s ohledem na Zelenou dohodu pro Evropu a související strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli" a strategie v oblasti biologické rozmanitosti a související cíle, vyzývají Evropskou komisi, aby se ujala vedoucí úlohy při podpoře domácího pěstování a využívání bílkovin z evropských rostlinných zdrojů.

Odvětví evropského hodnotového řetězce reprezentované společnostmi COPA & COGECA, FEFAC a EUROSEEDS je připraveno podpořit nárůst poptávky i produkce rostlinných bílkovin pěstovaných v EU, ale vyzývá k přijetí opatření na evropské úrovni a na úrovni členských států, která by umožnila udržitelnou evropskou produkci.

Poptávka stále roste

Evropská unie je již mnoho let strukturálně v deficitu a trend poptávky po bílkovinách stále roste. Situace vyžaduje naléhavá opatření na evropské úrovni.

Aby bylo možné dosáhnout udržitelného plánu EU pro bílkovinné plodiny a nabídnout evropským zemědělcům nové způsoby, jak přizpůsobit nabídku měnící se poptávce, musí být evropské odvětví rostlinných bílkovin konkurenceschopné, vysoce kvalitní a odolné vůči četným hospodářským, environmentálním, klimatickým a technologickým výzvám. K dosažení těchto cílů potřebujeme soudržné evropské politiky a politiky členských států.

  • Stojí za to připomenout, že poptávka po rostlinných bílkovinách a složkách pro použití v potravinách rychle roste.
  • Soběstačnosti není možné dosáhnout v krátkodobém ani střednědobém horizontu u zdrojů s vysokým obsahem bílkovin, ani u potravin, ani u krmiv.
  • Bude zapotřebí přechodné období (zejména bez přístupu k nejlepší šlechtitelské technice svého druhu, přípravkům na ochranu plodin a hnojivům).

Hodnotový řetězec EU pro bílkovinné plodiny musí mít právní rámec a jasné cíle pro vývoj evropských udržitelných produktů, které uspokojí poptávku. Například nová pravidla ekologického zemědělství a možná narušení obchodu prohloubí již existující strukturální nedostatek ekologických bílkovinných krmiv v EU. Naše sdružení vyzývají k naléhavé spolupráci s Evropskou komisí a členskými státy s cílem nalézt řešení, jak této výzvě čelit.

 

Josef Svoboda,

spolupracovník redakce

Kontakt: post4me@seznam.cz

Více v Krmivářství 3/2022. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down