Úspěšný odchov a chov závisí na souladu celé řady vnitřních a vnějších faktorů.
Welfare označuje fyzický a duševní stav zvířat ve vztahu k jejich životním podmínkám. Zahrnuje aspekty fyzického zdraví a biologických funkcí zvířat, stejně jako jejich afektivní mentální stav. Zdůrazňuje potřebu zvířat projevovat chování přirozené danému druhu a kategorii. Telata nejsou výjimkou a porozumění jejich potřebám, tedy tomu, co pro ně představuje pozitivní welfare, je zásadní podmínkou pro schopnost chovatele zajistit jim nejvyšší možný chovatelský standard.
Dobré životní podmínky v sobě slučují nejenom odpovídající, bezpečné a komfortní ustájení, vhodnou výživu a chovatelskou péči, ale též prevenci onemocnění, včasnou a účinnou veterinární péči.
Významné zlepšení plodnosti krav vede k vyššímu počtu narozených telat, a tedy k vyšší potřebě míst pro odchov – ať už individuální nebo skupinový.
Při optimalizaci welfare, podpoře zdraví a efektivního vývinu telat je důležité nejenom to, co se děje během prvních hodin, dnů a týdnů jejich života. Příprava na optimální start do efektivního života začíná již před narozením telete.
Telata by měla být co nejdříve po narození přesunuta do čistého, suchého a bezpečného prostředí – obvykle do individuálního boxu či kotce, aby se minimalizoval kontakt s ostatními dospělými zvířaty a potenciálními přenašeči onemocnění.
Podávání tzv. tranzitního mléka (z druhého až šestého dojení po otelení) v prvních dvou dnech života je vhodné zejména v případě, kdy byly matky před otelením vakcinovány a jejich mléko obsahuje specifické protilátky. Avšak po první dostatečné dávce mleziva lze přejít též na krmení kvalitní mléčnou krmnou směsí. Telata by neměla dostávat tzv. odpadní mléko (např. od krav s vysokým počtem somatických buněk) nebo dokonce mléko od krav léčených antibiotiky.
Hygiena je vysoce důležitým faktorem a k tomu patří každodenní mytí a dezinfekce všeho vybavení, které se používá k přípravě a podávání krmiva. Nesmí se zapomínat ani na jícnové sondy a lahve, které jsou používány k podávání mleziva!
Již během prvního týdne mají mít telata k dispozici pitnou vodu, starter a kvalitní seno. Jejich konzumace podporuje rozvoj bachoru a přispívá k úspěšnému zvládnutí odstavu. Když to vše zvládne chovatel zajistit, může se těšit ze zdravých telat, která mají možnost naplnit svůj genetický potenciál a přinést zisk.*
S využitím zahraničních materiálů připravila Ing. Anna Marcinková
Podrobněji v příloze NCH „Jak na správný odchov telat“.
Tak s tím musím stoprocentně souhlasit. Nedávno jsme si koupili pár slepiček na domácí vajíčka, protože jsme to viděli u sousedů a hrozně nás to nadchlo. Naše slepičky běhají volně po zahrádce, každý den jim dáváme čerstvé zrní a vodu a je na nich vidět, že se mají dobře. Také snáší o sto šest. Všechny slepičky jsme koupili od chovatele přes tuto stránku: https://www.biginzerce.cz/.