Chov králíků má na našem území v posledním desetiletí klesající tendenci. Zatímco v roce 2010 se v České republice ve velkochovech i malochovech chovalo 8306 tisíc králíků, v roce 2019 už jen 4887 tisíc. V roce 2018 se v ČR vyprodukovalo 10,7 tisíc tun živých králíků, což představuje meziroční snížení o více než šest procent.
S poklesem stavů souvisí pokles produkce králičího masa. V roce 2010 dosáhla spotřeba králičího masa v ČR 2,2 kg na osobu, ale v roce 2018 jen 0,6 kg. Na menším zájmu spotřebitelů o králičí maso se může podílet jeho poměrně vysoká cena. Přesto patří tuzemská spotřeba králičího masa mezi nejvyšší v Evropě.
Chovatelé králíků mohou na území ČR čerpat různé podpory, o kterých se na semináři Nové směry v intenzívních a zájmových chovech králíků uspořádaném na půdě České zemědělské univerzity v Praze zmínila Ing. Lenka Josrová z Ministerstva zemědělství ČR.
Národní podpory lze vyplácet na udržování jedinců genetických zdrojů králíků plemen moravský modrý, český albín, český luštič, moravský bílý hnědooký, český strakáč barevného rázu černý, český červený a český černopesíkatý. O dataci může žádat jen účastník Národního programu zvířat. Dotace dosahuje maximální výše 500 Kč na kus.
Žadatel musí splňovat některé podmínky. Především musí chovat zvířata uznaná jako genetický zdroj, jedince zařazené v plemenné knize vedené u Českého svazu chovatelů, z. s. (ČSCH). Všechna zvířata musí vlastnit žadatel o podporu. Chovatelé králíků mohou čerpat i další dotace.