10.10.2001 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polná u Jihlavy hostila chovatele skotu

V prostorách zámku Polná u Jihlavy se koncem září uskutečnilo setkání chovatelů skotu, které pořádalo Plemo, a.s. ve spolupráci s inseminačními stanicemi býků v Litohoři, Moravském Krumlově a Nechanicích. Toto odborně kulturní setkání bylo spojeno s řadou příspěvků a také přehlídkou býků a jejich potomstva. I když tomuto semináři počasí příliš nepřálo, sál byl zcela zaplněn a nálada výborná.

Na úvod vystoupil Ing. Karl Zottl z Rakouska, který nám ve své přednášce představil plemeno kombinovaného skotu fleckvieh a seznámil nás s aktuálními výsledky kontroly užitkovosti v Dolním Rakousku. Zmiňované plemeno se vyznačuje velmi dobrým tělesným rámcem a osvalením a zároveň výtečnou mléčnou užitkovostí. Průměrný nádoj za rok kolísá okolo 7000 kilogramů mléka, výjimkou nejsou ani plemenice s užitkovostí přes 10 000 litrů. Potenciál tohoto plemene v Rakousku je ovšem brzděn mléčnými kvótami.
Dále byl přítomen Ing. Hans Ramp z Holandska. Jeho přednáška se zabývala balancí minerálních látek ve vztahu k reprodukci holštýnského skotu. Věnoval se převážně vápníku a fosforu. Jejich vzájemný poměr by měl být podle Ing. Rampa 1,9 až 2,1. Při vyšším obsahu fosforu klesá přežitelnost spermií v reprodukčním ústrojí samice, což vede k poruchám zabřezávání a následnému zhoršení celkových reprodukčních ukazatelů.
V příspěvku Dr. Friedricha Führera z Rakouska jsme se měli možnost seznámit s nejnovějším vývojem a možnostmi využití biotechnologických metod ve šlechtitelském programu.
V další části programu následovala přehlídka býků z výše uvedených inseminačních stanic, která probíhala formou videoprojekce a byla velmi poutavě komentována. Jako první se návštěvníkům představili býci českého strakatého skotu, pak následovala přehlídka býků masných plemen a nakonec přehlídka býků černostrakatého skotu. Právě při předvádění černostrakatého skotu nastal zlatý hřeb setkání a na pódium zámečku v Jihlavě byla přivedena rekordmanka černostrakatého skotu v loňské kontrole užitkovosti .
Pořadatelé do programu zařadili i panelové diskuse, takže chovatelé měli možnost konzultovat své dotazy s konkrétními odborníky v dané problematice. Prof. Ing. Josef Dvořák, CSc. odpovídal na dotazy z oboru genetika. Ing. Libor Divoký a MVDr. Jana Kozáková řešili problémy z oblasti výživy. Doc. Ing. Ladislav Máchal a Ing. Jan Všetečka konzultovali dotazy v oblasti reprodukce a problematiku šlechtění strakatého skotu v Rakousku bylo možné prohovořit s Ing. Karlem Zottlem a Ing. Jiřím Bezdíčkem. Otazníky kolem embryotransferu řešili Dr. Friedrich Führer a Ing. Jaroslav Brychta.
Poslední a nejvíce navštěvovaná sekce se pyšnila odborníky velmi zvučných jmen: Ing. Thurgau Müller, MVDr. Olivier Irsay a prof. Josef Rýnský, CSc. Součástí chovatelského dne byla totiž i degustace a konzultace v oblasti vína a burčáku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down