12.02.2024 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Porážka nemocného skotu – odpovědi na otazníky

Po řadě diskusí jsem zjistil, jak nejasná je situace ohledně posílání nechodícího skotu na jatka. Na výročním setkání chovatelů holštýnského skotu jsem si proto na toto téma připravil přednášku a následně vznikl i tento článek. Ochrana hospodářských zvířat na konci jejich života by totiž měla být samozřejmostí pro chovatele i pro veterinární lékaře.

Úvodem je nutno sdělit, co na tuto problematiku říká legislativa, kterou upravují následující listiny:

  • zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání,
  • nařízení EU 1/2005 o přepravě,
  • hygienické nařízení EU 853/2004.

Tato legislativa říká hlavně, že poraněná zvířata a zvířata s fyziologickými potížemi nebo patologickými stavy se nepovažují za způsobilá k přepravě, zejména pokud se bez bolesti nebo pomoci nemohou sama pohybovat, mají velké otevřené rány nebo výhřezy, jde o březí zvířata, u nichž již uplynulo 90 % či více očekávané doby březosti, nebo jde o samice, které porodily v předcházejícím týdnu. Dále říká, že pokud je přežívání nemocného, vyčerpaného nebo zraněného zvířete spojeno s jeho nepřiměřeným utrpením, provede se jeho porážka nebo utracení na místě, kde k nemoci, vyčerpání nebo zranění zvířete došlo. Pokud chovatel hodlá přepravovat nemocné, vyčerpané nebo zraněné zvíře k porážce na jatkách, je povinen si vyžádat vyšetření a zhodnocení jeho stavu soukromým veterinárním lékařem, který způsobilost zvířete pro přepravu posoudí a v případě souhlasu uvede tuto skutečnost v doprovodné dokumentaci.

Možnost porážky na farmě

Z této legislativy je zřejmé, že nemocné chodící zvíře lze na jatka poslat pouze po schválení ošetřujícím veterinárním lékařem a že zvíře vyloučené z přepravy lze porazit pouze přímo na farmě a na auto ho vytáhnout až po jeho omráčení a vykrvení.

Co je třeba zajistit

Co vše je tedy potřeba zajistit, aby mohla porážka na farmě proběhnout? Za prvé je potřeba mít jatka, která ji provedou.

...

Více v článku MVDr. Martina Vlčka, Ph.D., v Našem chovu 3/2024, který vychází 1. března.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down