10.10.2021 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Porodní kotce bez fixace prasnice

Na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně nebylo o novinky nouze. Hned několik jsme jich našli v expozici společnosti ACO Funki.

V souvislosti s novou evropskou legislativou představují technologické firmy různá provedení porodních kotců bez fixace prasnice. Konstrukce welfare porodního boxu ACO Funki je jedinečná v tom, že rozměry celé klece jsou relativně malé – 2,4 x 2,4 m a prasnice se v ní pohodlně otočí.

„Společnost ACO Funki je dnes asi leaderem v těchto technologiích. Máme spoustu instalací nejen v EU, ale také v Asii včetně Číny, což je možná překvapivé. Variant je spousty podle požadavků klientů v jednotlivých zemích – různá provedení bočnic, doupat pro selata, nebo programovatelná topná deska, která se zapne při porodu, takže selata mají komfort od samého narození. Úplnou novinkou tady na výstavě je materiál. Jak víme, africký mor prasat je celosvětovým problémem. Plastové stěny s dutinami jsou proto nevhodné. Vyvinuli jsme speciálně tvrzený papír pokrytý plastovou vrstvou na povrchu. Tloušťka je pouze 10 mm a zábrana takto vyrobená má daleko větší pevnost než samotný plast,“ popisuje novinky Ing. Karel Líkař, zástupce společnost ACO Funki s dodává: „Mysleli jsem si, že u systému volných klecí bude vyšší mortalita, ale ono je to obráceně. Zkušenosti z velkých farem z Polska hovoří o tom, že selata mají téměř kilo navíc a mortalita klesla zhruba o třetinu.“

Zjistilo se, že nové genotypy prasat, mají vysoké požadavky na živiny, ale již nemají na to kapacitu. Výzkum firmy Nedap, se kterou ACO Funki kooperuje, zjistil, že při dodání malých porcí častěji, jsou prasnice schopny přijmout více. Pokud je systém napojen na elektronickou identifikaci, má chovatel dokonalý přehled. Systém prasnici zařadí, přiřadí ji krmnou křivku „Systém je již např. instalován na farmě Scandinavian farms v Číně, kde je 7500 prasnic pod jednou střechou. Mléčnost prasnic je vyšší a ostavená selata by měla být až o kilogram těžší,“ konstatuje Ing. Líkař.

Při často až patnácti selatech ve vrhu se stále hledá, jak do nich dostat optimální množství mléka. To řeší automat na mléčnou krmnou směs Baby Care. Podle údajů výrobce tento automat, který nabízí selatům stále čerstvé mléko, může pomoci k odchovu o jedno až dvě selata ve vrhu navíc. Nemusí se tedy selata přesouvat k jiným kojným prasnicím, což snižuje infekční riziko. Ostavená selata jsou ve finále až o kilogram těžší.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down