01.06.2005 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postřehy z výstavy prasat v Itálii

Suinicola je jediná evropská výstava zaměřená exkluzivně na chov prasat. Z řady předváděných novinek zaujaly především klimatizované boxy pro odchov selat a krmné automaty pro prasnice. Dvě třetiny prasat se vykrmují do hmotnosti 160 kg a vyrábí se z nich proscuito – sušené maso zrající až dva roky bez předchozí tepelné úpravy. Tomu odpovídá také výběr plemen a hybridizační program. Nejdůležitějšími plemeny jsou italské large white, duroc, italská landrase a pietrain.

Město Reggio Emilia leží uprostřed Pádské nížiny mezi Milánem a Bolognou. Letos se tam po dvouleté pauze opět konala již čtyřicátá osmá mezinárodní výstava s názvem Suinicola. Na ploše 25 000 čtverečních metrů výstaviště se letos představilo 382 vystavovatelů, z toho téměř sto bylo ze zahraničí. Zhruba 20 000 návštěvníků obdivovalo čistá plemena, užitkové hybridy, vybavení a technologie pro chov či inseminaci, výpočetní techniku v chovu prasat, produkty farmaceutických a výživářských firem a mnoho dalšího. Organizátoři nezapomněli ani na gastronomický koutek, kde každý návštěvník mohl ochutnat a koupit tradiční vepřové výrobky.

Novinky na Suinicole
Od roku 2013 bude podle evropských právních předpisů povinností farmářů ustájit březí prasnice volně ve skupinách. U nás tuto problematiku řeší vyhláška č. 208/2004 Sb. Od čtyř týdnů po zapuštění mají být prasnice ustájeny skupinově, přičemž právní předpis stanovuje i minimální plochu kotce. Evropští farmáři již vědí, že skupinové ustájení přináší kromě investic do rekonstrukcí stájí také řadu výhod. Řada firem již nyní nabízí ve svém výrobním programu související výrobky. Jde například o individuální krmné boxy pro prasnice.

Krmné automaty
Volný pohyb prasnic spojený s individuálním dávkováním krmiva přispívá k jejich lepší kondici. Sledování a vyhodnocování krmných křivek počítačem umožňuje změnit krmnou dávku podle aktuální fáze březosti a další výživářské zásahy.
Při identifikaci jednotlivých zvířat krmicím strojem se používají transpodery, které mohou být pod kůží nebo jako náušnice v uchu zvířete. Luca Romagnani z firmy Prosagri se sídlem přímo z Reggio Emilia představil krmný automat s kapacitou až 70 prasnic. Jeho předností před konkurencí je prý mechanický systém ovládání vstupní a výstupní branky. Je levnější proti pneumatickému a také méně poruchový. Dalším důležitým prvkem krmného automatu Prosagri je spodní podlahová zábrana, která znemožňuje zvířeti lehnout si uvnitř krmného boxu. V případě potřeby oddělení některých zvířat od skupiny lze využít selekční branky, která je napojena na malý počítač.
Společnost Big Dutchman se nenechala zahanbit. Pro Itálii je jejím výhradním zástupcem firma Rota Guido, S. r. l. Ta jako svou novinku představila krmný automat na suché i tekuté krmivo. Doporučují jej pro 60 prasnic, jeho cena je 15 000 eur. Je doplněn rovněž selekční brankou a řízen počítačem s kvalitním softwarem, který zabraňuje jakýmkoli „švindlům“ zvířat.
1
Sexuální stránka v chovu
Společnost MS Shippers se tradičně zaměřuje na sexuální stránku chovu prasat. Na výstavu přišla opět s novinkou v tomto duchu. Zvuková nahrávka, která zněla v okolí jejich expozice, bylo samé chrochtání. Ale nebylo to chrochtání ledajaké - kompaktní disk byl plný zvuků prasečího pohlavního aktu, a to jak vzrušeného pochrochtávání kance, tak jemného sténání prasničky. Při používání této nahrávky bylo prokázáno lepší zabřezávání a podle představitelů firmy dochází ke stimulaci obou partnerů, a to jak kance, tak prasnice.

Infračervené lampy
Od roku 1975 působí na italském trhu firma Tre Elle, která se zaměřuje na výrobu tepelných reflektorů pro selata. Kromě mohutné a trvanlivé keramické objímky se reflektor vyznačuje průhledným stínidlem z materiálu Lexan. Tento materiál dobře odráží tepelné záření a sám se nezahřívá. Stínidlo Lexan má zvonovitý tvar, který umožňuje směrovat teplo na selata a přitom se selata o toto stínidlo nepopálí, je také velice trvanlivý. Elektrické součásti a keramika jsou propojeny díly z nerezavějící oceli.
Podle Celestiny Campioli, sales manažerky společnosti, má tato lampa proti konkurenci výhodu až 30% úspor elektrické energie. Garantovaná životnost je 4000 hodin provozu. Firma je schopna tyto lampy dodávat v různých provedeních. Pro zajímavost, cena sady s 2,5 m dlouhým kabelem bez koncové zásuvky je 11 eur.

Boxy pro odchov selat
České chovatele prasat jistě zaujme informace, že stejně jako u skotu se mladá telata odchovávají ve venkovních individuálních boxech, zavádí se v jižní Evropě odchov selat ve venkovním prostředí. Řada vystavujících firem na Suinicole nabízela „klimatizované“ přístřešky pro selata. Prasata se naskladňují po odstavu a ve skupinových boxech jsou odchovávány do hmotnosti 23 až 30 kg. Většina boxů má čtvercový půdorys s hranou 2,5 metru, kapacita je až čtyřicet selat. Stěna je vyplněna polyuretanovou pěnou, čidlo umístěné uvnitř hlídá teplotu, které lze regulovat spuštěním aktivní ventilace a pomocí tepelných lamp či panelů. Selata mají možnost venkovního výběhu, jež se může řešit také s roštovou podlahou. Umělohmotné stěny a podlaha se dají dobře asanovat. Odchov v těchto podmínkách (pobyt na vzduchu) zlepšuje zdravotní stav a odolnost selat. V porovnání s klasickým ustájením byla zjištěna i vyšší efektivita výkrmu (rozdíl asi 5 %). Při této technologii se dobře uplatňuje časný odstav selat. Jednotlivé boxy s výběhy mohou být umístěny v řadě vedle sebe a zastřešeny.
Pro české odborníky v oblasti chovu prasat se naskýtá otázka, jak by se uplatnily tyto skupinové boxy v našich klimatických podmínkách. V zimních měsících by pravděpodobně byla spotřeba elektrické energie na vytápění značná, ale investice do zděných stájí jsou také nemalé.
4

Proscuito Italiano
Už při samotném vyřčení slova Proscuito (Proščúto) se labužníkům sbíhají sliny. Těm méně kulinářsky sběhlým lze vysvětlit, že jde o vepřovou kýtu konzervovanou speciálním způsobem bez tepelné úpravy. V českých restauracích se podává pod názvem italská šunka. Nejvěhlasnější a nejžádanější je Proscuito Di Parma, u nás nazvaná Parmská šunka. Přesnější recept Italové neradi prozrazují, jisté je, že maso zraje ve speciálních komorách celý rok, to lepší a dražší až 18 měsíců i déle. Finální produkt je porostlý ušlechtilou plísní podobně jako uherák a krájí se na velice tenké plátky.

Pro tuto specialitu, která je oblíbena nejen v zemi svého vzniku, je třeba také speciální hybridizační program a způsob výkrmu prasat. V otcovské pozici pro finálního hybrida se používá plemeno duroc a speciální linie large white. Tato prasata se vykrmují do hmotnosti kolem 160 kg. Kýta by měla mít odpovídající podíl tuku, aby vyhovovala výrobě proscuita. Ostatní svalovina má být vhodná k výrobě zrajících salámů a dalších uzenin.
Plemeno italský duroc je stěžejní pro otcovskou linii v hybridizačním programu produkce proscuita. Důraz při šlechtění se klade na dobrou přizpůsobivost podmínkách faremního chovu, mohutnou tělesnou stavbu, výbornou zmasilost a funkční končetiny. Existují ale také speciální selekční kritéria, které jinde ve světě nejsou zavedena. Snahou italských šlechtitelů je zmírnit nadměrné mramorování masa plemene duroc, poněvadž takové maso se nehodí k výrobě proscuita. Syrové kýty se specifickým způsobem odřezávají a prosolují. S tím souvisí další ukazatel - schopnost masa vázat vodu po nasolení.

Přehlídka kanců
Stejně jako na jiných výstavách se také Sunicole hodnotilo a vyhlašovali se šampióni jednotlivých plemen. V plemeni duroc se stal vítězem kanec číslo IT MN163246 z chovu Az. Agr. Al monte di Bustaffa Angelo e C. Snc. Kanec se narodil 10. dubna 2003, jeho otec je IT CR060137, matka IT MN137664. Počet struků 14, počet selat ve vrhu 8, celkový selekční index +1,49. Kanec vyhrál s celkovým počtem 94 bodů,

Dvě linie large white
Kanci speciálně šlechtěných (otcovských) linií italského large white se používají jako finální otcové v hybridizačním programu pro produkci proscuita. Šlechtění je zaměřeno na dobrou konverzi a zmasilost
Kanci a prasnice mateřských linií italského large white tvoří zakládající mateřské generace v hybridizačním programu. Do finálního křížení se používají buď čistokrevné LW nebo jako kříženci s italskou landrase.
U nejlepších chovů italského LW udává statistika 12,75 živě narozených selat ve vrhu, odstavených je 9,98. Průměrný počet vrhů ročně byl 2,332. Celostátní průměr Itálie plemene large white byl 10,91 živě narozených, 9,32 odstavených selat ve vrhu při průměru 2,119 vrhů za rok. Plemeno italské large white zaznamenalo průměrné roční zvýšení denního přírůstku o 4 g, výška hřbetního tuku se ročně snižuje průměrně o 0,4 mm, podíl hlavních masitých částí se zvyšuje o 0,242 kg (údaje jsou z roku 2000).
V plemenu italské large white zvítězil plemeník z chovu Giovanniho Otorina. Kanec IT OGA00434 narozen 5. února 2003 je po otci IT AR005428 z matky IT BO022172 získal od poroty 94 bodů. Celkový selekční index + 1,22, počet struků 15, počet selat ve vrhu 12.

Italská landrase nesnižuje tuk
Plemeno landrase se používá stejně jako jinde ve světě do mateřských pozic. U plemene se klade důraz na početný a uniformní vrh, vysokou mléčnost, dostatečný příjem mléka selaty během mléčné výživy, rychlý nástup reprodukčního cyklu po odstavu a funkční končetiny. Minimální selekční kritérium pro počet struků je 14.
U plemene landrase se již neuplatňuje selekce na snižování výšky hřbetního tuku, neboť určitý podíl tuku je při výrobě proscuita a ostatních zrajících výrobků potřebný.
Šampiónem 48. výstavy v Reggio Emilia se stal kanec narozený 30. října 2003 s číslem IT TAU 00323 (v rubrice Galerie nejlepších).

Stresu rezistentní pietrain
Přibližně třetinu italské produkce tvoří klasický hybridizační program s masnými plemeny pietrain a belgická landrase v terminálních otcovských pozicích. Prioritou šlechtitelské práce je získat stresrezistentní jedince, pokud možno v obou alelách halotanového genu (NN). U plemene pietrain se podařilo vytvořit skupinu 200 prasnic, které jsou ze 70 % homozygotní (NN) a ze zbývajících 30 % heterozygotní (Nn). Při zušlechťování plemene pietrain se nový stresstabilní plemenný materiál dováží hlavně z Rakouska a Německa.
Od plemene belgická landrase se v hybridizačním programu klasického evropského prasete pomalu upouští.

Galerie nejlepších
Kanec plemene italská landrase IT TAU00323, narozený 30. října 2003 v Az. Agr. Taurini S. S., šampión plemene na mezinárodní výstavě Suinicola 2005 v Reggio Emilia. Při hodnocení získal 94 bodů za exteriér. Jeho otcem je IT CR060776, matka IT LO008170. Počet struků 14, počet selat ve vrhu 11, celkový selekční index +1,58, průměrný denní přírůstek +37 g, konverze – 0,155 kg, výška hřbetního tuku –3,0 mm, hlavní masité části +2,301 kg, hmotnost kýty +0,044 kg.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down