Autor textu se na konci loňského roku vrátil z několikatýdenního pobytu v Izraeli. Stejně jako minulých dvanáct cest, byla i tato spojena s návštěvou izraelských chovů dojeného skotu, a to od chovů ve vysloveně polopouštních podmínkách, až po úrodnou část Galileje, či přímoří a měl možnost se zúčastnit školení pracovníků v chovu dojnic.
Doc. Ing. Oldřich Doležal, DrSc., technolog- specialista
Návštěva kibucu poblíž univerzitního města Rechovot, kde byl nový stájový objekt vybudován již před dvanácti lety, se netýkala pouhé prohlídky stájových objektů, ale zcela náhodně se naskytla příležitost zúčastnit se velice zajímavé činnosti managementu se stájovými pracovníky. Jednou ze zásad této řídicí činnosti je, že se pravidelně dva- až třikrát do roka uskuteční setkání všech pracovníků chovu, pro něž se vyspecifikují hlavní a aktuální problémy, nutné k okamžitému řešení.
V den návštěvy se řešil problém aktuálního nárůstu počtu somatických buněk v mléce (PSB). K tomu se zorganizovalo jakési „školení či vzdělávání“ pracovníků, na jehož začátku zopakovali hlavní zásady práce a povinnosti manuálních a technických pracovníků ve stáji a dojírně. Naskytla se mi možnost se setkat se zajímavou tematikou práce a rutiny v dojírně. Samozřejmě, že po uvedeném zopakování obecných zásad činnosti v dojírně probíhala následně v druhé části více než živá diskuse všech těch „lidí od krav“, což zapůsobilo obrovským a příjemným dojmem. Protože znalosti pracovníků o problematice získávání mléka, zdraví vemene, organizace práce v dojírně a mléčnici byly nadprůměrné.
Celou akci vedl oficiální a dlouholetý poradce kibucu, zkušený výzkumný pracovník z Volcani Centra (DAL) z blízkého Bejt Daganu, který každý týden dojíždí do tohoto chovu za svými pokusy, takže dokonale zná místní podmínky, zvyklosti lidí i jejich kvalitu.
Tématem školení byly zásady kvalitní práce v dojírně a obsah byl v článku shrnut do 15 zásad. Značná část školení se týkala zvýšení kvality mléka, zejména snížení počtu somatických buněk v mléce. V Izraeli se za zdravou čtvrť vemena považuje stav, kdy je počet somatických buněk v ml mléka maximálně 110 tisíc. Za pravděpodobně zdravou dojnici je zde běžně považována taková, která v individuálním vzorku mléka nemá více než 280 tisíc somatických buněk v ml.*
Podrobnější informace v časopisu Náš chov 2/2016.