29.10.2019 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Použití sedativa azaperonu v chovech prasat

Používání neuroleptik u prasat se z důvodu intenzifikace chovu velmi rozšířilo. Stresové podmínky, jako je odstav, přeprava, slučování prasat a následné boje, vyžadují použití sedativ, zejména u některých plemen prasat.
Cílem článku je prezentovat méně známé poznatky týkající se použití azaperonu u prasat. Jde hlavně o vliv injekční aplikace azaperonu na fyziologické, hematologické a biochemické parametry u prasat. Dále se jedná o možnost využití perorální aplikace azaperonu u prasat.

Uvádí se, že stresové podmínky mají negativní dopad nejen na produkční parametry, jako je konverze krmiva, přírůstek na hmotnosti, doba trvání výkrmu, ale také na úmrtnost v důsledku srdečních selhání. Stres u prasnic může negativně ovlivnit reprodukci. Fyzická a psychická zátěž může potlačit imunitní funkce u zvířat, což vede ke zvýšenému výskytu infekčních chorob. Slučování prasat, manipulace a přeprava patří k rizikovým faktorům spojeným s ulcerací žaludeční sliznice.

Dalším problémem, který se může vyskytnout v podmínkách intenzivního chovu prasat, jsou poruchy chování. Patří sem kanibalismus, boje o pořadí v sociální hiearchii a puerperální neuróza prasnic. Negativní účinky agresivity na produktivitu zjištěné u prasat lze vysvětlit přímými účinky, jako jsou energetické výdaje nebo potřeby na zotavení se ze zranění a v důsledku výsledného sociálního pořadí. Ke snížení negativních účinků těchto faktorů může přispět použití sedativ.

Charakteristika azaperonu  

Azaperon je neuroleptická látka, která patří do chemické třídy butyrofenonů. Používá se u prasat k redukci stresu a také ke snížení agresivity. Azaperon není analgetikum, ale často se používá v kombinaci s jinými látkami pro chirurgické výkony.*

Literatura je k dispozici u autora.

Tento výzkum podpořila Interní grantová agentura 105/2019/FVL, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.

 

Doc. MVDr. Martin Svoboda, Ph.D.

Klinika chorob přežvýkavců a prasat

VFU v Brně

Kompletní článek najdete v NCH 10/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down