18.01.2005 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Povinný termín

Zimní měsíce jsou ideálním obdobím pro přezkoušení a opravy zemědělské techniky. Zvláštní kategorii tvoří aplikační technika, kterou musí provozovatel pravidelně testovat podle zákona č. 326/2004 Sb. Právě hlava V této právní úpravy uvádí povinnosti, jež se dotýkají mechanizačních prostředků používaných v zemědělství.

Vlastník aplikační techniky je povinen podstupovat pravidelné testování svých pracovních strojů každé dva roky. Ne tedy každé tři roky, jak bylo chybně uvedeno v Zemědělci č.1/2005 na straně 12. Výjimkou jsou pouze mořičky, pro něž je nařízeno testování ve čtyřletém intervalu. Před přijetím zmíněného zákona platila i pro mořičky stejná pravidla jako pro ostatní kategorie aplikační techniky. Tato změna souvisí s delší životností aplikátorů mořiček proti složitějším aplikačním zařízením u postřikovačů.
Zákon sice stanovuje povinnost podstupovat tato pravidelná testování výslovně u strojů, které jsou využívány k podnikatelské činnosti, či-li ukládá tuto povinnost podnikatelským subjektům. Avšak tato povinnost se vztahuje také na soukromé zemědělce a na všechny, kteří aplikační techniku používají k zemědělské činnosti.
Povinné testování se provádí ve vybraných servisech a určených opravnách, které k této činnosti získaly souhlas od Státní rostlinolékařské správy. Součástí prohlídky je v první řadě kontrola aplikačních zařízení a čerpadla. U aplikačních zařízení se měří rovnoměrnost rozptylu a rovnoměrnost dávkování. U čerpadel se měří jejich průtok. Dále se kontroluje cejchování manometru. Prohlídce je podroben také rám, zejména jeho vyváženost, a dále pak funkce a opotřebení ramen. Provozovatel kontrolního testování vydá po skončení prohlídky vlastníkovi doklad o funkční způsobilosti mechanizačního prostředku spolu s výsledky provedeného testování. Součástí výsledků jsou i grafy naměřených rozptylů.
Mnozí uživatelé zemědělské techniky, zejména ve velkých podnicích, kde jsou postřikovače a mořičky pracovně vytíženy nejvíce, dobrovolně podstupují testování i každoročně. Včasné odhalení skrytých závad totiž snižuje následné škody.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down