Je tomu už více než patnáct let, kdy se v našem chovatelském světě začaly často objevovat pojmy welfare nebo komfortní chovné prostředí u skotu či u ostatních druhů hospodářských zvířat. Z pravidelných konzultací nebo setkání s chovateli na farmách, projektanty, ale i řídícími orgány jednoznačně vyplývá, že tato slovíčka mají mnoho definic, které si mnozí vysvětlují značně rozdílně.
Příkladem toho může být i nařízení vlády 74/2015 pro podmínky dotace, na např. :
· zvětšení stájového „lehacího“ prostoru v chovu dojnic,
· zlepšení stájového prostředí v chovu dojnic (podestýlka, ektoparaziti-chemické a biologické prostředky, zajištění přístupu do výběhu pro „suchostojné“ krávy atd.
Principy úspěšného a bezproblémového chovu spočívající v:
Je nutné zdůraznit trvalé prosazování vysoké úrovně odborných znalostí chovatele, jednak co se týká řízení podniku a stáda, jednak manipulace se zvířaty (což se týká i personálu), kde jsou obecně a stále obrovské rezervy. Bohužel, zcela chybí ucelené a sofistikované výukové programy, na kterých by se podíleli renomovaní odborníci z řad výzkumníků, pedagogů, poradců a praktiků.
Chovatel a jeho odborné zázemí by mělo trvale podporovat zvýšenou odolnost a zdraví zvířat, což by směřovalo k jasnému cíli a to k dlouhověkosti, resp. dlouhovýkonnosti, jako předpokladu rentability chovu. Chovatel si musí dlouholetou praxí získat zootechnický cit, kterým se bude správně řídit ve prospěch chovaných zvířat i ve prospěch svůj.
Podrobněji v praktické příručce „Dobré životní podmínky zvířat“ (viz Náš chov 12/2015)