18.02.2022 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na šíření vztekliny

SVS upozorňuje na šíření vztekliny v sousedním Polsku.  Polsko na rozdíl od České republiky patří mezi země, v nichž se doposud nepodařilo zcela vymýtit vzteklinu. Každoročně jsou z Polska hlášeny pozitivní případy vztekliny, především u lišek. Ve druhé polovině roku 2021 byl v Polsku zaznamenán výrazný nárůst potvrzených případů. Nejvíce případů se objevuje na východě Polska. Z uvedených důvodů věnuje Státní veterinární správa (SVS) tomuto problému náležitou pozornost.

Nákaza se v Polsku šíří zejména ve východních regionech, konkrétně se jedná o tři vojvodství. Byly určeny dva odlišné kmeny, které se zde uplatňují jako původci. Podél celé východní hranice Polska probíhá program orální vakcinace lišek.  Původní rozloha ošetření byla vloni ještě více rozšířena. Loni aplikovali celkem přes 7 milionů dávek vakcíny leteckým i manuálním způsobem. Pro letošní očkovací kampaň se letos plánuje také téměř 7 milionů dávek. Očkovací povinnost je stanovena i pro psy a kočky. Celkem bylo loni v Polsku zaznamenáno 113 případů, v deseti případech se jednalo o psy a kočky Letos byla dosud nákaza prokázána u 12 lišek.

„Česká Státní veterinární správa považuje situaci v Polsku za vážnou, a proto vítá rozhodnutí vakcinovat celé Mazowieckie vojvodství. Očkování by mělo totiž zamezit dalšímu šíření nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.*

Zdroj SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down