Pozor na tepelný stres u prasat

Se zvyšujícími se globálními teplotami roste i riziko tepelného stresu pro hospodářská zvířata. Vzhledem k tomu, že se prasata nemohou potit, vede okolní teplota nad horní kritickou teplotu ke snížení welfare a užitkovosti. Liší se to podle kategorie prasat včetně hmotnosti. Při vysoké vlhkosti mohou i nižší teploty vést k tepelnému stresu. Prase se stává méně aktivním, snižuje příjem krmiva, více leží a zvyšuje frekvenci dýchání. Pokud opatření proti vysoké teplotě nejsou dostatečná, tělesná teplota se zvyšuje, a nakonec to povede ke smrti zvířete.

Období tepelného stresu hospodářských zvířat budou častější a/nebo se budou prodlužovat. To bude mít vliv na dobré životní podmínky a produkční kapacitu v chovu prasat. Prasata jsou endotermní, vytvářejí si vlastní vnitřní tělesné teplo a mají samoregulační procesy, které udržují jejich tělesnou teplotu v určitém intervalu optimálním pro přežití. U prasat je tento interval 38,7–40,0 °C. K tepelnému stresu dochází, když prase není schopno udržet teplotu tělesného jádra v tomto optimálním intervalu. Tepelný stres se stává stále větším problémem i v produkci prasat, protože teploty se celosvětově zvyšují, což stojí prasečí průmysl každoročně miliony ztrát.

Jaké jsou ekonomické náklady tepelného stresu?

Studie z roku 2010 odhadla, že ekonomický dopad tepelného stresu jen na prasnice – s přihlédnutím pouze k nízké užitkovosti prasnic – stojí např. americký chov prasat 450 milionů dolarů ročně (ekvivalent více než 500 milionů eur) a nyní s rostoucími náklady to bude jistě víc.

Prasata jsou citlivější na tepelný stres

To je způsobeno tím, že prasata nemají téměř žádné potní žlázy, mají relativně malé plíce ve srovnání s velikostí těla a mají silnou podkožní vrstvu tukové tkáně.  Dnešní vysoce produktivní prasata produkují více endogenního tepla, což má za následek sníženou toleranci vůči tepelnému stresu. Moderní plemena jsou geneticky selektována pro své produktivní vlastnosti, jako je přírůstek libového masa, vysoká mléčná užitkovost a vysoká plodnost. Proto produkují více endogenního tepla, což je činí zranitelnějšími vůči tepelnému stresu.

Při jaké teplotě začínají prasata trpět tepelným stresem?

Komfortní zóna prasnic je mezi 18 °C a 20 °C: to znamená, že prasnice mohou začít trpět tepelným stresem, když je okolní teplota vyšší než 20 °C. Vliv tepla je umocněn úrovní okolní vlhkosti. Prasata ve výkrmu začínají trpět tepelným stresem při okolní teplotě nad 20 °C, protože jejich komfortní zóna je mezi 14 °C a 20 °C. Prasata ve výkrmu jsou citlivější na tepelný stres než lehčí selata.

Ukazatele tepelného stresu u zvířat

Zvýšená frekvence dýchání je jedním z prvních indikátorů tepelného stresu. Při vysokých teplotách však prasata leží na chladnějších místech a často jsou to místa, kde normálně vylučují. Takže při vysokých teplotách je často celý kotec znečištěn výkaly a močí.

Snížená aktivita a příjem krmiva, více vody

Při vysokých teplotách jsou prasata méně aktivní. Přestože prasata většinu času leží, obvykle se aktivují, když farmář vstoupí do stáje. Když se v této situaci nestanou aktivními, je to indikátor tepelného stresu, ale také dalších možných problémů. Snížení příjmu živin během tepelného tlaku je způsob, jak může zvíře snížit svou vlastní metabolickou produkci tepla z procesu trávení. Čím vyšší je teplota, tím nižší bude příjem krmiva. Požadavky prasat na vodu. Například, když se okolní teplota zvýší z 20 °C na 29 °C, příjem vody prasnice se vynásobí dvěma, čímž se posune ze 4 na 8 l/kg příjmu krmiva.

Klasifikace jatečně upraveného těla

Tepelný stres také ovlivňuje metabolické dráhy. Přírůstek svalové tkáně je omezen v důsledku snížené syntézy bílkovin v kombinaci se zvýšenou svalovou proteolýzou za účelem dodání energie. Schopnost využívat tukovou tkáň jako zdroj energie je snížena v kombinaci se zvýšenou lipogenezí, což má za následek zvýšený přírůstek tukové tkáně. To má za následek nepříznivé složení jatečně upraveného těla.

Snížení reprodukce

Tepelný stres u prasnic může mít za následek snížený příjem krmiva, sníženou plodnost a sníženou produkci mléka. Snížená produkce mléka může vést ke zhoršenému růstu selat. Snížení produkce mléka je ve skutečnosti větší, než by se dalo očekávat od samotného snížení příjmu krmiva. To se vysvětluje zvýšeným průtokem krve do kůže, která zanechává méně krve na podporu procesů v mléčných žlázách, což má za následek sníženou produkci mléka.

Dopad na selata

Tepelný stres, zejména v první polovině březosti, může mít epigenetický dopad na potomstvo. Selata vystavená tepelnému stresu in utero se rodí se zvýšenou teplotou tělesného jádra, takže jsou během svého života mimořádně citlivá na tepelný stres. Bylo také prokázáno, že v pozdějším věku (raná fáze výkrmu) mají tato prasata odlišné složení těla, budou mít menší přírůstek libového masa a zvýšený přírůstek tukové tkáně.

Jak lépe krmit

Tepelný stres může vést ke snížení střevní integrity, což zvyšuje riziko vstupu antigenů do těla a způsobení zánětlivých reakcí a sekundárních infekcí. Pro podporu střevní integrity a její opravy mohou být krmivem dodávány doplňkové látky, jako jsou zdroje kyseliny máselné a antioxidanty, jako je vitamín E a vitamín C, selen a betain. Rovnováha elektrolytů v dávce si zaslouží zvláštní pozornost v období tepelného stresu, aby se napravila nerovnováha elektrolytů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down