29.10.2002 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PragaAgro 2002 ve znamení medu a mléka

Při vstupu do areálu výstaviště v Praze-Letňanech ve dnech 17 až 19. října letošního roku by se skoro chtělo parafrázovat slova bájného praotce Čecha, která pronesl na Řípu, a říci : „Toto je výstava, mlékem a strdím oplývající…“ Důvod byl prostý – probíhala zde 2. celostátní výstava dojeného skotu a Mezinárodní včelařská výstava.

Obě zmíněné akce byly součástí již. 4. ročníku mezinárodní zemědělské výstavy PragaAgro, k níž se přidružily ještě 3. celostátní výstava ovcí a koz, 4. národní výstava prasat a XIV. včelařský kongres Apislavia. Na výstavě se představilo celkem 1100 zvířat od 111 chovatelů a 60 drobnochovatelů drůbeže, králíků i holubů, na ploše 12 000 m2 prezentovalo své produkty či služby 81 firem a společností. „Vzrůstající zájem vystavovatelů i návštěvníků o letošní ročník potvrdil, že si výstava PragaAgro již získala své pevné místo v povědomí zemědělců, ale i obyvatel hlavního města,“ uvedl při zahájení výstavy ředitel Veletržní správy ABF, a. s., PhDr. Jan Novotný. Pro příští ročník se podle jeho slov plánuje další rozšíření výstavy, a to o zemědělskou mechanizaci a ochranné prostředky.
Přínos chovatelské výstavy pro hlavní město ocenil při slavnostním zahájení i ministr zemědělství Jaroslav Palas. „Občané ve městě vnímají zemědělství přes potraviny na pultě a většinou neví, co jim předchází – obrovské úsilí zemědělců a chovatelů,“ řekl ministr Palas. Ve svém projevu se ministr rovněž zmínil o vyjednávacím procesu s Evropskou unií a znovu ujistil chovatele, že cílem vyjednávání je zajištění srovnatelných podmínek se zemědělci ze zemí Evropské unie a rozhodně není úmyslem vyjednavačů vytvořit takové podmínky, aby se čeští zemědělci cítili v unii jako outsideři. „I z těchto důvodů považuji za chybnou rétoriku některých představitelů zemědělské prvovýroby, kteří hovoří proti vstupu naší republiky do EU,“ uvedl ministr.

Černobílé šampiónky
Podle slov doc. Jiřího Motyčky, ředitele Svazu chovatelů holštýnského skotu, bylo cílem přehlídky holštýnského skotu podobně jako na minulé výstavě chovatelsky završit uplynulé období a předvést pokrok a vývoj, kterým holštýnská populace u nás prošla. „Naší snahou bylo, aby se letňanské výstavy zúčastnily dojnice, které se v řadě případů umístily na regionálních výstavách na předních místech,“ uvedl pro týdeník Zemědělec ředitel svazu. „Chtěli jsme, aby se tato výstava otevřela všem chovatelům bez ohledu na působnost plemenářských firem a zároveň hodnocení dojnic prováděl nezávislý, pokud možno mezinárodní posuzovatel. Německý hodnotitel Guido Simon má rozsáhlé mezinárodní zkušenosti, rozhoduje i renomované mezinárodní soutěže. Sám je od roku 1995 chovatelem holštýnského skotu. Obojí se nám tedy podařilo a na letošní výstavě se opravdu představila špička holštýnského plemene v této republice.“
Z téměř stovky jalovic a krav holštýnského plemene - včetně dvou plemenných býků – se šampiónkou výstavy a zároveň vítězkou kategorie starších krav stala kráva č. 000082886546, otec Esquimau NGA 179, chovatel ZS Ostřetín, a. s., která získala tento titul i na letošní národní výstavě v Litomyšli. Na své maximální II. laktaci nadojila celkem 12 433 kg mléka s obsahem 2,69 % tuku a 2,91 % bílkovin. Podle německého hodnotitele jde o špičkovou krávu, typickou představitelku holštýnského plemene výrazného dojného typu s vynikajícím utvářením vemene. „Jsem si jist, že by tato dojnice uspěla i na mezinárodních přehlídkách,“ uvedl při hodnocení Guido Simon.
Druhou nejlepší krávou výstavy i krávou s nejlepším vemenem se stala kráva č. 000029473607, otec Magnum NBY 100, chovatel Dobrosev, a. s., Dobronín, s užitkovostí na I. laktaci 10 271 kg mléka s obsahem 3,91 % tuku a 3,22 % bílkovin. Jde o krávu s vynikajícím utvářením vemene, výrazného dojného typu, kterou od zisku titulu šampiónky dělilo pouze poněkud horší utváření zádi. Na třetím místě šampionátu se změnila černá barva na červenou a pomyslnou bronzovou medaili si odnáší „redka“ – kráva č. 000001540361, otec Renown Factor-ET NX 451, chovatel ZEAS, a. s., Puclice s užitkovostí na maximální II. laktaci 7590 kg mléka s obsahem 4,15 % tuku a 3,33 % bílkovin. Titul Miss sympatie, který tradičně uděluje na základě hlasování návštěvníků naše vydavatelství, si z letňanské výstavy odnesla prvotelka č. 000100483107, otec Cristella Fon MGA 281, z chovu Ing. Josefa Heřmanského, Semčice.

Pochvalný pohled odjinud
Pobyt zahraničního hosta byl využit i při pořádání semináře pro hodnotitele zvířat na našich výstavách. Guido Simon zde v teoretické části vysvětloval, jak se má posuzování organizovat, čeho si všímat a jak postupovat, v praktické části pak ukazoval na živém modelu, na které části těla dojnice se při posuzování zaměřit.
A co říkal našim holštýnkám německý hodnotitel celkově? Překvapila ho zejména vysoká úroveň vystavovaných krav i jejich připravenost a předvedení. Skupina prvotelek byla podle jeho názoru velmi vyrovnaná zejména v utváření vemene, což je u holštýnského plemen nejdůležitější. Rovněž starší krávy měly všechny přednosti holštýnského plemene – vynikající mléčný charakter a vynikající utváření vemene. „Jsem si jist, že populace vašich holštýnek je zcela srovnatelná s holštýnskými populacemi v evropských zemích,“ uvedl Guido Simon. „Je to dáno také tím, že je zde podobný genetický základ, i v České republice se používají zahraniční býci a holštýnská populace je velmi provázaná.“ O úspěchu našich na mezinárodních výstavách rovněž nepochyboval, ovšem s jedinou, zato značnou výhradou: V evropských zemích existují tzv. speciální šlechtitelé pro přehlídky. To znamená, že ve svých stádech uplatňují speciální selekční programy zaměřené na produkci krav i býků pro přehlídky. Tyto krávy se samozřejmě také dojí, ale jinak se krmí i chovají v jiných podmínkách než zbytek populace. Na druhou stranu, je-li taková kráva na výstavách úspěšná, může svému chovateli vydělat i značné finance. A prestižní celonárodní přehlídce může totiž zisk titulu šampiónky vynést 5 až 10 000 euro. S těmito speciálně připravovanými krávami se naše zástupkyně podle německého hodnotitele tedy měřit nemohou. Zatím, ale kdo ví, co bude za pár let…

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down