14.11.2003 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PragaAgro 2003 ocenilo chovy

Po tři dny, 23. až 25. října, hostila Praha na výstavišti v Letňanech zemědělskou výstavu PragaAgro 2003, v jejímž rámci proběhl i čtvrtý ročník národní výstavy masných plemen skotu, který se koná každé dva roky. Více než padesát chovatelů všech dvanácti u nás chovaných masných plemen skotu přivezlo do Prahy celkem 288 zvířat.

V rámci každého plemene vybíral hodnotitel národního vítěze a nejlepší kus na 1. a 2. místě v kategoriích: telata, jalovice ve stáří 12 až 24 měsíců, jalovice staré 25 až 36 měsíců, prvotelky a krávy na druhém teleti, starší krávy a býci do tří let a nad tři roky. Pro každé plemeno byl nakonec vybrán i jeho šampión.

Nejlepší charolais po francouzsku
Ve čtvrtek proběhlo hodnocení francouzských masných plemen. Charolais posuzoval Michele Dewaele z francouzské chovatelské organizace UCEF. Podle hodnotitele zaměřují ve Francii selekci plemene spíše na šířkové rozměry zvířat. Stále zlepšují plodnost, mléčnost a šlechtí na snadné porody, což se selekcí na šířkové rozměry souvisí. „Dnes už máme v podstatě rámec a přírůstky přes více generací geneticky zafixované,“ vysvětluje Dewaele. Jako velmi vyrovnané označil kategorie dvouletých jalovic a mladých krav. Větší nevyrovnanost se objevila především u telat, což Francouz připsal podmínkám chovu, kdy zvířata byla v rozdílné kondici. „Snažil jsem se vždy brát v úvahu potenciál zvířete a porovnat jej vůči standardu plemene. Systém hodnocení v České republice je specifický: Zvířata jsou na výstavě ustájena volně a pro hodnocení se využívají dva koraly, vylučovací metodou se porovnávají vždy dvě zvířata. Jak uvádí Michele Dewaele, nemá pak rozhodčí přehled o skupině. „Ve světě se předvádějí zvířata na ohlávce a celá skupina se posuzuje najednou,“ doplnil. Za šampióna plemene vybral starší jalovici, narozenou 6. března 2001 po francouzském otci ZCH 388 Impair. Jejím chovatelem i majitelem je MZLU Brno - Školní zemědělský podnik Žabčice. Ve výukovém statku zde chovají 30 kusů skotu sedmi masných plemen. Cílem je ukázat studentům ta nejkvalitnější jako vzorník. Chov už po dvacet let postupně vylepšují. Ročně dodávají ze Žabčic sedm až osm býčků do odchoven. V letošním roce se mohou pochlubit nejlepším býčkem plemene blonde d´Aquitaine, který získal hodnocení 90 bodů a vydražili jej v Osíku za 135 000 Kč.

Belgické modrobílé
Belgické modrobílé plemeno lze v současnosti označit za chovatelský šlágr. Často se v zemích mimo Belgii využívá pro užitkové křížení. Vyniká osvalením a vysokým podílem zvířat s tzv. dvojitou zmasilostí – dublemuscling. O umístění na výstavě rozhodoval Marc Servais z Belgie. Ocenil především kvalitu mladých zvířat. Titul šampióna tohoto plemene získal býček narozený 2. 5. 2003 po embryotransferu z chovu Ing. Pavla Kozáka, současného předsedy svazu. Chov belgického modrobílého je podle Servaise velmi náročný na management, telení probíhá v 95 % případů císařským řezem. „V křížení například s holštýnem je podíl těžkých porodů pod 3 %,“ upozornil Belgičan.

Další šampióni mezi francouzskými plemeny
Ostatní francouzská plemena již hodnotili bonitéři svazu. Šampiónem výstavy v rámci plemene blonde d´Aquitaine se stala starší kráva, narozená 8. května 1996, odchovala již čtyři telata a je i dárkyní embryí. Do Prahy ji přivezli z farmy Chroust v Jimramovských Pavlovicích, uznané jako zemský chov. Nejlepší v rámci plemene limousine se stala starší jalovice z chovu VFU Brno ŠZP Nový Jičín, narozená 14. prosince 2000, dcera ZLI 246. Za starší krávu plemene salers si odvezl nejvyšší ocenění Josef Sova z Bláhova. Titul šampióna za nejlepší kus plemene gasconne získali zástupci z CIZ-AGRO, a. s., Cizkrajov. Šampiónem piemontese určili mladého býka ZPI 344 z AGRO Březová, s. r. o.

Dánské hodnocení simentála a ostatní plemena
Plemeno masný simentál patří v Česku mezi nejrozšířenější. V pátek jej posuzoval Henning Hansen, dánský farmář a vedoucí šlechtitelské komise asociace chovatelů masného simentála v Dánsku. „Zvířata, která jsem zde viděl, jsou lepší, než jsem očekával,“ řekl pro týdeník Zemědělec. Nejlepší z vystavených by mohli podle něho úspěšně konkurovat na výstavách v Dánsku. Jako nejlepší vybral krávu ze ZD Podlesí Ročov, dovezenou z Dánska. Je sestrou plemeníka Impuls, který byl v Dánsku nejlepším všech dob. Velmi ocenil i býčka z chovu Františka Koláře ze Stožic.
Titul šampióna plemene aberdeen angus si odvezl za býčka-tele po ZAA 334 chovatel Vladimír Lepša. Ten hospodaří na 70 ha zemědělské půdy v okolí Trhových Svin. Chová celkem 50 kusů skotu aberdeen angus, v letošním roce měl čtyři býčky v odchovnách v Ročově a na Osíku, všechny vybrali do plemenitby a prodal je v aukci.
Šampiónem mezi herefordy se stal plemeník HRF 246 Homér, narozený 14. 2. 1998, patřící ZD Podlesí Ročov. Nejlepším gallowayem se stalo tele z chovu Vacíkových z Roupova a vítězství v plemeni highland si odvezli z farmy Zelené údolí Eko, s. r. o., Hroznětín.

Pohár týdeníku Zemědělec
O pohár týdeníku Zemědělec a časopisů Náš chov a Farmář soutěžili během sobotního dopoledne chovatelské skupiny. Hodnotila se homogenita a přednosti skupiny. Ve skupině jsou vždy zvířata různých kategorií, která by měla vyjadřovat návaznost v chovu. Ocenění si odvezl za skupinu krávy, jalovice, býka a telete Josef Papáček z farmy Kaliště. V pořadí druhou nejlepší skupinou se stali masní simentálové ze ZD Ročov a highland chovatele Mani, spol s r. o., České Budějovice.

Normandi poprvé v Praze
Ukázkou chovu dojných plemen se stala skupina telat a jalovic holštýnského plemene z Dobrosevu, a. s., Dobronín. Premiéru však mělo v Praze normandské plemeno. Tři jalovice přivezli na výstavu chovatelé z CIZ-AGRO, a. s., Cizkrajov. Mléko krav tohoto plemene vyniká kvalitou, obsahuje vyšší procento bílkovin a má vyšší sýrařskou výtěžnost. Maso zvířat je známé vynikajícími chuťovými vlastnostmi. Ve Francii nese známku kvality v rámci národního programu FQRN. Zvířata jsou trojbarevná, jejich zbarvení jen podtrhuje kolorit jejich domoviny – normandského venkova s jabloňovými sady a hrázděnými domky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down