02.12.2004 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Praha tančila v evropském rytmu

Evropská výstava králíků, holubů, drůbeže a drobných hlodavců je vrcholnou akcí Evropského svazu (EE). V Praze se minulý týden konal její už XXVII. ročník a lze konstatovat, že byl velmi úspěšný. „Český svaz chovatelů se musel vyrovnat s velkým handicapem – na přípravu tak zásadního podniku měl necelý rok a přesto se v areálu Pražského veletržního areálu Letňany předvedl jako pořadatel prakticky bez chyby,“ uvedl pro Zemědělce prezident EE Urs Freiburghaus a předal svému viceprezidentovi čestnou cenu.

Předseda Ústředního výboru Českého svaz chovatelů (ČSCH) Ing. Jaroslav Kratochvíl, CSc. je totiž současně i druhým mužem evropské organizace. Na letňanském výstavišti ale vystupoval ještě v jedné roli: jako vystavovatel holubů a králíků.
Do dvou hal se vešlo 5358 králíků, 5340 holubů, 3168 kusů drůbeže a 248 morčat, reprezentujících devatenáct členských zemí EE. Kromě toho vidělo víc než patnáct tisíc návštěvníků další ukázkové expozice – od nutrií a činčil jihoamerických, přes potkany, křečky, okrasné ptactvo, bažanty a holoubky po harcké kanáry.
Stovky pohárů, medaile i finanční ceny byly určeny těm absolutně nejlepším. Zatímco titul Šampión Evropy patřil nejvýše oceněným živým exponátům, mistrem Evropy se stal chovatel vystavující špičkovou kolekci čtyř kusů králíků, holubů, drůbeže nebo morčat.

Holub, králík a krocan,
každý z jiné země

Naše vydavatelství Profi Press bylo hlavním mediálním partnerem XXVII. ročníku Evropské výstavy a tři jeho tituly poskytly kromě informací o akci i čestné ceny.
Týdeník Zemědělec odměnil pohárem chovatele nejlepšího pražského krátkozobého rejdiče. Tím je podle rozhodnutí expertů Ing. Petr Jabůrek z Hostivic.
Redakce odborného měsíčníku Náš chov věnovala pohár vystavovateli nejlepší kolekce českých strakáčů. V tomto případě Čechy dokonale zaskočil Hermann Loiperdinger z rakouského Nussdorfu a právem mu proto náleží i označení Mistr Evropy.
Třetí čestnou cenu, tentokrát od časopisu Farmář, dostal za krocana zbarvení „naragensett“ italský chovatel Francesco Confalonieri z Correzanny u Milána. Jeho živá reklama byla navíc vyhlášena evropským šampiónem.
Ministr zemědělství Jaroslav Palas dal do prestižní hry čtyři poháry. Kolekce norimberských bagdet černých sedlatých zajistila první z nich domácímu Josefu Gabrielovi z Lounek. Německý chovatel králíků Thomas Reich (Zwonitz) byl úspěšný díky kvartetu divoce zbarvených obrů, zatímco česká slepice zlatě kropenatá zase udělala slávu Vladimíru Jiránkovi z Českého Dubu. Další německý host, Gaby Prustová z Faulbachu pak dovezla do Prahy skvělou čtveřici hladkých morčat barevného rázu dalmatin.

Úspěch? Bez diskuse!

Jak dopadli chovatelé z Čech, Moravy a Slezska v tvrdé konkurenci evropských kolegů? „Je možné říct, že domácí produkce byla u řady plemen králíků, holubů i drůbeže srovnatelná s tou zahraniční. To nás samozřejmě těší,“ potvrdil po skončení výstavy předseda ČSCH Kratochvíl.
„Evropský svaz byl založen v Bruselu v roce 1938 a ze čtyř zakládajících členů se postupem času změnil na gigantickou organizaci. Dva miliony členů z 25 zemí, to snad ani nepotřebuje komentář,“ řekl prezident EE Freiburghaus. „Politický vývoj ve střední a východní Evropě v závěru 90. let minulého století samozřejmě přispěl i ke konkrétnější spolupráci mezi jednotlivými členy svazu a po letošním přistoupení desítky států k Evropské unii lze čekat její další zintenzivnění. Chovatelé drobných zvířat významně přispěli k zachování mnoha druhů a bez jejich činnosti by již mnohá regionální plemena (která jsou cenným kulturním dědictvím) vymřela. Vysoce pozitivně lze rovněž hodnotit neustávající snahu členů EE o získávání mladých chovatelů nebo převzetí plné zodpovědnosti svazu za pojetí ochrany zvířat v evropském chovu.“
Generální sekretář EE Gion P. Gross (pochází ze Švýcarska, stejně jako prezident Freiburghaus) se „hluboce sklonil před výkonem lidí z Českého svazu chovatelů“ za to, jak dokázali připravit pražskou Evropskou výstavu v tak krátkém čase. „Chtěl bych zdůraznit, co jediné zde platí – zvířata a lidé, kteří se jim věnují. Politické nebo náboženské diskuse nemají žádné místo a soutěžení o body a tituly stojí téměř v pozadí. Vzájemná pomoc a podpora společně s prověřováním cílů chovatelských aktivit je základním motivem práce EE. Výstava v hlavním městě České republiky měla úspěch, o tom nemá cenu mluvit. A nejen já osobně jsem přesvědčen o tom, že si tento úspěch stoprocentně zasloužila.“

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down