Zvládnutí odchovu jalovic a jejich zařazení do plemenitby patří mezi nejdůležitější momenty v chovu skotu. Jakékoli zaváhaní během odchovu se následně negativně projevuje v budoucí užitkovosti. O mechanizmech dědičnosti selhávající reprodukce je toho prozatím známo jen velmi málo. Dosavadní poznání však poukazuje nejen na fenomén genetiky, ale také na epigenetickou dědičnost, která náš chov ovlivňuje v míře nám dosud neznámé. Odhalení těchto dosud málo známých faktorů nám umožňuje řešit problémy od jejich samotné příčiny.
Význam odchovu jalovic zná každý manažer v oblasti chovu skotu, přesto se úroveň liší, v důsledku konkrétních podmínek a možnostech podniku. Začíná to naoko narozením jalovičky (zjevně však mnohem dřív) a končí jejím otelením. Mezi tímto časovým úsekem najdeme několik kritických okamžiků, kdy se chovatel musí obzvlášť snažit, aby jalovice dostaly všechno, co potřebují v tomto exponovaném období. Odchov jalovic se tak stává ekonomicky náročnou činností.
Je všeobecně známo, že největší náklady v odchovu jalovic tvoří krmná dávka. Naneštěstí chovatel v některých případech věnuje této oblasti málo pozornosti i finančních prostředků. Často proto, že chovatel „nyní potřebuje dobře nakrmit dojnice“ a jalovice zatím „nepotřebuje“. Proto i jejich výživa může být někdy neuspokojivá. Pokud taková situace nastane, jalovici to mnohdy neovlivní fatálně, ale nejspíš vstoupí do reprodukce později a s nižším váhovým přírůstkem. Pokud ovšem nedostatečnou výživou začnou trpět již cyklující zvířata, má to zásadní vliv na jejich následné zabřeznutí i užitkovost.
Ing. Václav Rúčka 1)
Ing. Jan Nevoral, PhD. 1, 2, 3)
MVDr. Jiří Davídek,
Ing. Vladimír Novotný Ph.D. 1)
Prof. Ing. Jaroslav Petr, Dr.Sc. 4)
1) MTS s.r.o.
2)Lékařská fakulta v Plzni
3)Karlova univerzita v Praze
4) VÚŽV Praha - Uhříněves
Celý článek najdete v Našem chovu 9/2016