04.09.2016 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Praktické dopady epigenetiky do odchovu jalovic

Zvládnutí odchovu jalovic a jejich zařazení do plemenitby patří mezi nejdůležitější momenty v chovu skotu. Jakékoli zaváhaní během odchovu se následně negativně projevuje v budoucí užitkovosti. O mechanizmech dědičnosti selhávající reprodukce je toho prozatím známo jen velmi málo. Dosavadní poznání však poukazuje nejen na fenomén genetiky, ale také na epigenetickou dědičnost, která náš chov ovlivňuje v míře nám dosud neznámé. Odhalení těchto dosud málo známých faktorů nám umožňuje řešit problémy od jejich samotné příčiny.

Význam odchovu jalovic zná každý manažer v oblasti chovu skotu, přesto se úroveň liší, v důsledku konkrétních podmínek a možnostech podniku. Začíná to naoko narozením jalovičky (zjevně však mnohem dřív) a končí jejím otelením. Mezi tímto časovým úsekem najdeme několik kritických okamžiků, kdy se chovatel musí obzvlášť snažit, aby jalovice dostaly všechno, co potřebují v tomto exponovaném období. Odchov jalovic se tak stává ekonomicky náročnou činností.

Je všeobecně známo, že největší náklady v odchovu jalovic tvoří krmná dávka. Naneštěstí chovatel v některých případech věnuje této oblasti málo pozornosti i finančních prostředků. Často proto, že chovatel „nyní potřebuje dobře nakrmit dojnice“ a jalovice zatím „nepotřebuje“. Proto i jejich výživa může být někdy neuspokojivá. Pokud taková situace nastane, jalovici to mnohdy neovlivní fatálně, ale nejspíš vstoupí do reprodukce později a s nižším váhovým přírůstkem. Pokud ovšem nedostatečnou výživou začnou trpět již cyklující zvířata, má to zásadní vliv na jejich následné zabřeznutí i užitkovost.

Ing. Václav Rúčka 1) 

Ing. Jan Nevoral, PhD. 1, 2, 3)

MVDr. Jiří Davídek,

Ing. Vladimír Novotný Ph.D. 1)

Prof. Ing. Jaroslav Petr, Dr.Sc. 4)

1) MTS s.r.o.

2)Lékařská fakulta v Plzni

3)Karlova univerzita v Praze

4) VÚŽV Praha - Uhříněves

Celý článek najdete v Našem chovu 9/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down