05.06.2006 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prasata lze selektovat bez námahy

Každý chovatel prasat v zahraničí zná pojem homogenní skupina a ví, že pokud této standardizace dosáhne, pozitivně se to projeví na jeho peněžence. V České republice není zatím tento tlak příliš znatelný, ale do budoucna bude sílit. Zajistit homogenitu u skupin zvířat nemusí být ale tak složité, pokud k tomu má chovatel vhodné zařízení.

V tomto směru nabízí chovatelům pomoc společnost Agrico, s. r. o., Třeboň, která na letošním veletrhu Techagro kromě jiného představila automatickou kontrolní váhu s názvem Agriselekt.

Na dva způsoby
Podle slov vedoucího prodeje Ing. Michala Karmazína existují dvě varianty kontrolní váhy, bez předkomory a s předkomorou. „Typ bez předkomory je určen pro běžnou selekci adlibitně vykrmovaných zvířat ve velkých skupinách. Efektem je potom dosažení homogenní skupiny pro průběžné vyskladnění při nízké pracnosti a minimálním stresu zvířat,“ vysvětluje Ing. Karmazín.
Druhá varianta - s předkomorou slouží pro turnusová vyskladnění velkých skupin. Zajišťuje přípravu homogenní skupiny na nakládku v minimálním čase. „Efektem je výhodné, až nadstandardní zpeněžení,“ podotýká Karmazín.

Přesná kontrola
Samotná váha se vyznačuje robustní konstrukcí klece i dveří. Ovládání vstupních i výstupních dveří stlačeným vzduchem je pružné a zároveň razantní. Váha je podle slov Ing. Michala Karmazína velmi rychlá, což je způsobeno zpřesněným filtrem pouze ve vyšší hmotnostní kategorii. V praxi to vypadá tak, že po naskladnění zvířete se na displeji rychle míhají čísla zhruba do 70 až 80 kilogramů. Poté nastává automatické přepnutí do zpřesněného režimu a zpomalení. Tak se rychle a zároveň přesně zváží každé zvíře ve stáji.
Předkomora slouží vlastně jako manuální předselekční branka. Pokud do ní vběhne více prasat než jedno, operátor zastaví proces vážení a pomocí bočních dvířek vypustí přebytečná zvířata zpět do stáje. Výhodou zařízení je také snadná optická kontrola vstupů, výstupů i průchodu prostorem váhy a samozřejmostí je možnost připojení k počítači.
A dobrá zpráva nakonec: pořizovací cena Agriselektu je 290 tisíc Kč, což při kapacitě 8000 prasat ročně znamená návratnost investice do 18 měsíců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down